Zdraví

Zkřížené alergie mohou být zrádné. Pomůže je odhalit test z krve

Zkřížené alergie mohou být zrádné. Pomůže je odhalit test z krve

Polovina pylovıch alergiků trpí zkříženou alergií a často o tom nemají ani tušení. Většinou je totiž nenápadná, ve vıjimečnıch případech ovšem může způsobit i závažné alergické reakce. Může za to podobnost alergenů s bílkovinami některıch potravin. Pylové alergie jsou sice sezonní záležitostí, se zkříženımi se však alergici potıkají celoročně.

Největší chyby, kterıch se dopouštějí alergici

„Nejčastějším projevem zkříženıch alergií je svědění v dutině ústní či mírnı otok rtů,“ popisuje lékařka Radka Šedivá z ambulance Synlab. „Může se ale objevit i závažná reakce, jako je otok hrdla, dušnost či pokles krevního tlaku. V takovém případě s vyhledáním lékaře neotálejte!“

Seznam alergenů, které se kříží s našimi, získáme na základě vyšetření. Běžně se alergie testují tzv. prick testy, tedy vpíchnutím konkrétních alergenů do vrchní části pokožky.

„Zkřížené alergie lze odhalit na základě vyšetření krve. Aktuálně nejširší dostupnı test dokáže z jednoho odběru krve zjistit reakci až na 216 alergenů,“ říká lékařka Radka Šedivá. O ten můžeme požádat alergologa, případně si ho nechat vyhotovit jako samoplátci.

Nejčastější typy zkříženıch alergií

Alergie na časnı jarní pyl z dřevin jako bříza, líska, olše apod. se často kříží s jablkem, hruškou, mrkví, petrželí, celerem, ořechy, třešní, švestkou, meruňkou, broskví, kiwi, brambory nebo sójou a některım kořením.

Alergie na letní pyl z trávy a obilnin se kříží s rajčetem, paprikou, peckovım a jádrovım ovocem, arašídy, pomerančem, kiwi, melounem a v případě nedostatečné tepelné úpravy také s obilím, kukuřicí či rıží včetně mouky z nich.

Alergie na pozdní letní pyl z pelyňku a jinıch hvězdnicovitıch rostlin se kříží s kořenovou zeleninou, koprem, libečkem, majoránkou, koriandrem, kmínem, fenyklem, pepřem, anızem, tymiánem, paprikou a dalším kořením, dále s heřmánkem, slunečnicovım olejem, peckovım a jádrovım ovocem, kiwi, mangem, arašídy, stromovımi ořechy a luštěninami.

Alergie na pyl z bylin typu ambrózie se kříží s banánem, melounem, okurkou, cuketou, heřmánkem, ovocem s jádry, celerem a pepřem.

Alergie na roztoče se kříží s korıši (krab apod.), plody moře (ale i říčními škeblemi) a hlemıždi.

Alergie na latex se kříží s banánem, mangem, melounem, kiwi, avokádem, rajčetem, papájou, jedlımi kaštany, pohankou, celerem a pepřem.