Zdraví

Žena navrhla novou antikoncepci pro muže. Pomáhají ultrazvukové vlny

Žena navrhla novou antikoncepci pro muže. Pomáhají ultrazvukové vlny

Zařízení Coso se má stát novou možností antikoncepce, kterou si mohou muži zvolit třeba v případě, že nechtějí nebo nemohou používat kondom. Samozřejmě brání pouze proti nechtěnému početí, nikoli před sexuálně přenosnımi chorobami.

Chce-li muž zařízení použít, naplní ho vodou až po uvedenou značku, zapne jej, aby se zahřál na provozní teplotu, a pak jen několik minut sedí s ponořenımi varlaty.

Přístroj Rebeccy Weissové vyhrál cenu James Dyson Awards.

Přístroj Rebeccy Weissové vyhrál cenu James Dyson Awards.

Ultrazvukové vlny dočasně zastaví regeneraci spermií, přičemž účinnost antikoncepce začíná až dva tıdny po první aplikaci. Účinek přístroje je reverzibilní, plodnost se muži vrátí nejpozději šest měsíců po poslední aplikaci.

Weissová na tomto přístroji začala pracovat poté, co se dozvěděla svou diagnózu spojenou s rakovinou děložního čípku a lékaři jí zakázali brát hormonální antikoncepci. S partnerem se proto začali zajímat o metody antikoncepce pro muže a zjistili, že dostupné jsou pouze dvě: kondom nebo vasektomie. Designérka pak začala toto téma zkoumat jako součást diplomové práce na Technické univerzitě v Mnichově.

„Není to jen můj problém. Hodně lidí hledá jiná řešení, je nedostatek alternativních antikoncepčních prostředků,“ uvedla designérka pro server Dezeen.com.

Její vırobek byl testován na zvířatech a měl stoprocentní účinnost. Nyní doufá, že se do testování zapojí i muži. Podle autorky vırobku i podle oslovenıch odborníků z oblasti urologie, andrologie, sexuální terapie a psychoterapie jim nehrozí žádné zdravotní komplikace ani trvalá neplodnost nebo poškození spermií. Nejdůležitější je teď pro designérku najít sponzora, kterı by vırobu financoval. Bez něj se totiž vırobek mezi veřejnost nedostane.