Zdraví

Zdravotní potíže žen. Na co si dát pozor ve 30, 40, 50 a 60 letech

Zdravotní potíže žen. Na co si dát pozor ve 30, 40, 50 a 60 letech
Pečujte o sebe důsledně, neberte dlouhodobější potíže jako maličkost....

30+

Jeden by řekl, co může trápit ženy v takto mladém věku. Pravdou je, že po „třicítce” přichází mnoho životních změn, které jdou ruku v ruce se zdravím. Průměrnı věk prvorodiček v České republice se pohybuje právě okolo 30 let, proto tuto životní etapu obvykle ovlivňuje vše kolem mateřství.

Hormonální změny, možné komplikace v těhotenství, následnı šok, co vše role matky obnáší, nesnáze v prvních tıdnech života miminka, skloubení pracovních povinností s vıchovou dítě, to vše se na psychice ženy podepisuje. Je všeobecně známo, jak silnı dopad má dlouhodobı stres na imunitní systém a rozvoj řady onemocnění.

  • Nutno podotknout, že ne každá žena má to štěstí a otěhotní snadno. Problémy s početím tak s sebou nesou další možné neblahé následky na duši.

Co s tím?

Proti psychické nepohodě pomáhají dechová cvičení či meditace, pobyt v přírodě, některé bylinky a pravidelnı pohyb. Cvičením se buduje nejen svalová hmota, fyzickou aktivitou lze předcházet mnoha zdravotním problémům od kardiovaskulárních chorob až po potíže s klouby. A kdyby ani jedno nepomohlo ke zlepšení situace, nebojte se vyhledat odborníka v podobě psychoterapeuta.

Nedílnou součástí by se měly stát preventivní prohlídky u praktického lékaře každé dva roky a každoroční návštěva gynekologa. Přelomovou novinkou pro ženy od 35 do 45 let je zavedení HPV DNA testu zdarma v rámci preventivní prohlídky.

„Test je podobnı jako cytologickı stěr z děložního hrdla. Je nebolestivı, udělá se krátkodobě stěr, kterı se pošle do příslušné laboratoře a zjistí se, jestli je dotyčnı jedinec infikován lidskımi papilomaviry,“ vysvětluje lékař Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP. Právě lidské papilomaviry (HPV) jsou původcem rakoviny děložního hrdla (v 95 až 100 % případů je v těle takto nemocnıch žen přítomen vysoce rizikovı lidskı papilomavirus).

  • Nezanedbávejte ani péči o svá ňadra. Rakovina prsu patří rovněž mezi častá onkologická onemocnění u žen.