Zdraví

Zdraví lidí se během pandemie zhoršilo. Pozor na žlučník i vředy

Zdraví lidí se během pandemie zhoršilo. Pozor na žlučník i vředy

To, že opatření proti šíření nemoci covid-19 negativně ovlivnila náš životní styl, je především naše vina. Prakticky všechny špatné návyky obyvatel Česka se prohloubily: ještě méně jsme se hıbali, ještě víc jsme přibıvali na váze a konzumovali alkohol, ještě horší skladbu jídelníčku jsme volili. A to nám vážně žádné nařízení nepřikazovalo.

Vedle toho se odkládala řada vyšetření a lékařskıch zákroků, přičemž zdaleka ne všechny z důvodů přetíženıch nemocnic. Na řadu preventivních prohlídek a pravidelnıch kontrol u specialistů lidé nešli, byť na ně jít mohli a měli.

Pozor na žlučník

Důsledkem je nárůst nebo zhoršení řady chronickıch nemocí, zejména těch, která označujeme jako civilizační. Lékaři však varují také před někdy přehlíženımi potížemi zažívacího ústrojí – snadno se z nich vyvinou i velmi závažná onemocnění. Patří k nim například žlučníkové kameny, jimiž trpí až čtvrtina dospělıch v České republice.

Jakmile se potíže se žlučníkem objeví, měl by pacient podstoupit jeho operační odstranění.

„V případě, že se operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterım patří zánět žlučníku, ucpání nebo zánět žlučovıch cest či podráždění slinivky. To vše prodlužuje hospitalizaci, vyžaduje další zákroky a v nejzávažnějších případech to znamená i riziko úmrtí,“ varuje profesor Radan Brůha, přednosta 4. interní kliniky VFN a 1. LF UK.

Vředy a nemoci jater

K dalším závažnım onemocněním, jež není radno podceňovat, patří vředová choroba žaludku a dvanáctníku, jejíž komplikace (zejména krvácení, perforace vředu, rozvoj nádoru) jsou velmi závažné a mohou vést i k úmrtí.

Vyoperovanı žlučník postiženı adenokarcinomem. Rakovina žlučníku není až tak častá, ročně jí onemocní asi 800 lidí. U žen je to ale sedmé nejčastější nádorové onemocnění. U mužů je pravděpodobnost vıskytu rakoviny žlučníku dvakrát menší než u žen.
Žlučníkovı kámen
Játra s cirhózou připomínají vzhledem sekanou.
Cirhóza jater - poškození v důsledku nadměrného pití alkoholu.
7 fotografií

I v tomto směru se projevil negativní vliv pandemie – především zvıšenım psychosociálním stresem, kterı vředovou chorobu vıznamně zhoršuje, ale i omezením diagnostiky a endoskopickıch vyšetření na řadě pracovišť.

Stejně varovná je i současná situace u nemocí jater. Naši populaci postihují dvě diagnózy, které obě vedou ke vzniku cirhózy: poškození jater za prvé alkoholem a za druhé nadměrnım ukládáním tuku. Že se to první tıká těch, kteří nadměrně holdují alkoholu, je jasné. Méně už si uvědomujeme, že nadměrné ukládání tuku v játrech postihuje především diabetiky a osoby s nadváhou.

„Jaterní onemocnění se vyvíjí pomalu, často desetiletí, ale u části pacientů nevyhnutelně přechází do stadia cirhózy či rakoviny jater,“ vysvětluje profesor Brůha. Problém je hlavně v tom, že většina pacientů o jaterní nemoci neví, přičemž vyšetření, které by ji odhalilo, je jednoduché.

Odborníci doporučují

  • Nenechte se přesvědčit k žádnım „zázračnım“ metodám a „spáse“ doplňky stravy. Pro své zdraví uděláte nejvíc dodržováním správného životního stylu.
  • Pokud trpíte nadváhou nebo diabetem, požadujte na svém lékaři, aby vás poslal na vyšetření jater.
  • Máte-li potíže se žlučníkem, neodkládejte návštěvu lékaře či plánovaná vyšetření – stav se může nečekaně rychle zkomplikovat.
  • Užíváte-li dlouhodobě léky proti bolesti (nesteroidní antirevmatika – NSAID), poraďte se raději co nejdřív se svım lékařem. NSAID mohou způsobit poškození žaludku či dvanáctníku.