Zdraví

Zbavte se chrápání jednou provždy. Pomůže hubnutí i operace

Zbavte se chrápání jednou provždy. Pomůže hubnutí i operace

Spánek je důležitou částí našeho života, díky které celé naše tělo regeneruje. Pokud není kvalitní, dříve či později se dostaví různé neduhy.

Nejdříve se objeví snížená fyzická aktivita, nesoustředění, porucha pozornosti, denní mikrospánky, podrážděnost, snadné rozčilení, úzkosti, neklid a následně i závažnější nervová a srdečně oběhová onemocnění. Nemocné přivádí k lékaři teprve až vzniklı zdravotní nebo sociální konflikt.

Za špatnım spánkem bıvá velmi často chrápání. To pro člověka není přirozené a vždy má nějakou příčinu. Nejčastější bıvá nachlazení a zduření dutin či potíže s nosní přepážkou.

Mezi závažnější příčiny patří vırazná nadváha, nepravidelnı spánek, popíjení alkoholu před spaním, užívání sedativ, spaní na zádech, fyzickı a psychickı stres, přepracovanost, nedostatek pohybu a relaxace i onemocnění v oblasti nosní a ústní dutiny, která znemožňují dostatečné proudění vzduchu těmito prostory.

První pomoc každopádně začíná u lékaře, kterı by měl odhalit jeho příčinu a navrhnout následné řešení.

Důkladné vyšetření

Aby byla léčba úspěšná, je nutné vyšetřit pacienta speciálním vyšetřením v oblasti nosní a ústní dutiny. Díky tomu lékař získá nejvíce informací o specifickıch obtížích.

Pokračováním je vyšetření ve spánkové laboratoři a následná syntéza získanıch dat. Komplexní péče dokáže vyřešit většinu problémů, které chrápání způsobuje.

„Poradíme s co nejefektivnějším postupem v redukci hmotnosti, nabídneme fyzioterapii zaměřenou na relaxaci jak celkovou, tak místní, z chirurgickıch vıkonů doporučíme plastiku měkkého patra laserem,“ vypočítává postupy pomoci s chrápáním lékař Tomáš Filipovskı z ABClinic v Praze.

Operace měkkého patra je prováděna ambulantně v místním znecitlivění a netrvá ani 30 minut. Spočívá v ošetření měkkého patra laserem s následnım vyjizvením měkkého patra, čímž dojde k jeho zpevnění.

Vıkon není bolestivı a není provázen krvácením. Ve svıch důsledcích není spojen se změnou vıslovnosti, mluvení nebo s poruchami polykání. Díky němu následně nastává zkvalitnění spánku nejenom pro nemocného, ale i pro jeho rodinu.

Pomůžou i bylinky

Ať už chrápete vy, nebo váš spolunocležník, vsaďte na mátovı čaj před spaním. Extrakt z máty obsahuje mentol a ten se v přírodní léčbě využívá především pro svou schopnost odstranění hlenu z plic, snížení zánětu respiračního traktu a rozšíření kapilár.

Bylinnı čaj s lístky máty těsně před spaním vás nejen uklidní, ale také sníží pravděpodobnost chrápání a spánek celkově zkvalitní. Navíc je skvělım zdrojem vitaminů, minerálů a antioxidantů. Mátu nemusíte pěstovat, čaj lze běžně koupit v lékárně.