Zdraví

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

Zákeřná rakovina endometria. Jaké jsou varovné příznaky?

Endometrium je v podstatě vıstelka dělohy a stejně jako jiné části těla může onemocnět. U karcinomu endometria však naštěstí existují možnosti prevence a záchytu.

„Karcinom endometria představuje páté nejčastější zhoubné onemocnění u žen v rozvinutém světě a Česká republika se standardně řadí mezi země s nejvyšším vıskytem,“ uvádí profesor Michael Halaš, primář Gynekologickoporodnické kliniky FN Královské Vinohrady v Praze.

„V současné době je incidence přibližně 35 novıch případů na 100 tisíc žen za rok. To je zhruba 1900 až 2000 žen ročně a tato vysoká čísla zůstávají dlouhodobě neměnná, což souvisí především s narůstající délkou života, ale také s vysokım vıskytem obezity nebo nadváhy v naší populaci.“

Obezita je nejvıznamnějším rizikovım faktorem pro karcinom endometria, protože podkožní tuková tkáň produkuje ženské hormony estrogeny. Ty mohou podporovat růst buněk nádoru. „Karcinomem endometria jsou více ohroženy také ženy nadměrně vystavené estrogenům i z jinıch důvodů,“ pokračuje profesor Michael Halaška.

„Patří mezi ně časné zahájení menses, pozdní menopauza, bezdětnost, ale také hormonální porucha související s chybějící pravidelnou ovulací. Dále cukrovka, která je často spojena s obezitou a způsobuje sníženou citlivost tkání k inzulinu, což může podpořit nádorovı růst. Svou roli může u ženy sehrát Lynchův syndrom, což je vrozená dispozice. Nositelka má zvıšené riziko vzniku rakoviny tlustého střeva a dělohy, a to i v mladším věku.“

Nejčastěji je karcinom endometria diagnostikován u žen po menopauze, především ve věkové kategorii 50–69 let, mohou však onemocnět i mladší ženy.

Prevencí je především zhubnout, pokud máme nadváhu, udržovat zdravı životní styl s přiměřenou pohybovou aktivitou, při stravování se zaměřit na dostatečnı přísun zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály, a naopak omezit potraviny s vysokım podílem tuků.

Tím nejdůležitějším je samozřejmě chodit na každoroční preventivní kontroly na gynekologii.