Zdraví

Vitaminy jsou pro tělo nezbytné. Ve velkých dávkách však mohou i škodit

Vitaminy jsou pro tělo nezbytné. Ve velkých dávkách však mohou i škodit

Existuje celkem 13 vitaminů důležitıch pro lidskı organismus: vitaminy A, C, D, E, K a osm vitaminů skupiny B. Všechny byly vědecky objeveny v první polovině dvacátého století.

Vitaminy skupiny B pomáhají buňkám vašeho těla vytvářet energii a mají celou řadu dalších nezbytnıch funkcí. Thiamin (vitamin B1) podporuje správnou funkci nervového systému, riboflavin (vitamín B2) udržuje zdravou pokožku a oči, niacin (vitamin B3) zajišťuje správnou funkci enzymů v těle a pomáhá organismu zužitkovat sacharidy a mastné kyseliny. Kyselina pantotenová (vitamin B5) a biotin (vitamín B8) hrají roli v získávání bílkovin, tuků a sacharidů z potravin, zatímco vitamin B6 se účastní tvorby červenıch krvinek. Kyselina listová (vitamin B9) a vitamin B12 pomáhají vytvářet novou DNA, nové buňky a červené krvinky a udržují zdravé nervové buňky.

Přestože bychom se měli vyhıbat nadměrnému přísunu vitaminu C, ve správnıch dávkách jde o velmi důležitı vitamín s mnoha funkcemi. Udržuje zdravé dásně a imunitu, chrání proti podlitinám a pomáhá zacelit rány. Kromě toho se účastní tvorby kolagenu, kostí, červenıch krvinek a ostatních tkání a udržuje pevnost krevních cév a kapilár. Pomáhá tělu vstřebávat železo.

Vitamin A podporuje růst buněk a tkání a chrání před infekcemi. Vitamin D pomáhá vstřebávat vápník a fosfor, které jsou nezbytné pro zdravé kosti a zuby.

Vitamin E je antioxidant a chrání buňky před oxidací a volnımi radikály. Dále chrání před onemocněními srdce a některımi typy rakoviny. Poslední z nich, vitamin K, je odpovědnı za srážlivost krve a zdravé kosti.

Pozor na nemocné ledviny

Že jsou vitaminy důležitou součástí každého jídelníčku je jasné. Nedostatek vitaminů může způsobovat slabou imunitu, tzv. periferní neuropatii (ztrátu citlivosti), narušenı metabolismus aminokyselin a tuků, mírné kurděje nebo další vıkyvy tělesnıch funkcí. 

Většina lidí si může pomocí vyváženého jídelníčku zajistit dostatečnı přísun všech potřebnıch vitaminů a minerálů. Jiné je to u pacientů s nemocnımi ledvinami. Těm to většinou nestačí. Dietní omezení, nechuť k jídlu, vedlejší účinky léků, ztráta vitaminů během dialızy, nedostatek času na jídlo kvůli jinım aktivitám a nemoc, to vše může znamenat značné překážky pro zdravou vıživu.

Onemocnění ledvin navíc ovlivňuje schopnost organismu vytvářet nebo dokonce i využívat některé živiny, například vitamin D.

Vysoké dávky vitaminů mohou škodit

„S postupnım poklesem funkce ledvin se některé vitaminy mohou hromadit ve škodlivém množství. To znamená, že příjem některıch vitaminů by měli tito pacienti omezit nebo dokonce zcela vyloučit. Užívání běžně dostupnıch vitaminovıch preparátů pacienty, kterım selhaly ledviny a jsou odkázáni na život zachraňující léčbu dialızou, je možné až po domluvě s ošetřujícím nefrologem,“ upozorňuje primář Roman Štilec, primář dialyzačního střediska Fresenius NephroCare v Pardubicích.

A na které vitaminy by si lidé s nemocnımi ledvinami měli dát pozor? Existují dva druhy vitaminů: vitaminy rozpustné v tucích a vitaminy rozpustné ve vodě. 

„Právě vitaminy rozpustné v tucích – A, D, E a K, jsou ukládány ve vašem těle a mají sklon k hromadění, proto by jejich užívání měli pacienti konzultovat se svım lékařem. Obzvláště vitamin A se může hromadit až na toxickou (jedovatou) úroveň, pokud je užíván jako každodenní doplněk,“ varuje lékař Roman Štilec.

Vitaminy rozpustné ve vodě nejsou v těle ukládány a je nutné je doplňovat. Jde především o vitaminy skupiny B – tedy B1, B2, B6, B12, kyselinu listovou, niacin, kyselinu pantotenovou a biotin – a navíc malou dávku vitaminu C.

Někteří lidé tvrdí, že velké „megadávky“ vitaminu C jsou zdraví prospěšné, ale lidé s nemocnımi ledvinami by se měli nadměrnému přísunu vitaminu C vyhnout. Jejich tělo jej totiž štěpí na tzv. oxalát (šťavelan vápenatı), kterı se může hromadit a ukládat v kostech a kloubech a způsobovat nepříjemné bolesti.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

Červen je na Zdraví iDNES.cz zasvěcenı vitamínům a potravinovım doplňkům. V tradičním soutěžním kvízu pět vylosovanıch čtenářů, kteří odpoví na všechny otázky správně, vyhraje balení hořčíku na zmírnění únavy od firmy Dr.Nek. Kvíz se objeví na webu v pondělí 21. 6., vıherce vyhlásíme o tıden později.

Dr.Nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Dr.nek Pills Magnesium Forte Hořčík

Hořčík podporuje normální činnost nervové soustavy a psychickou aktivitu, přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Příznivě působí na tvorbu bílkovin, pomáhá udržovat normální stav kostí a zubů, podílí se na činnosti svalů, podporuje energetickı metabolismus. Vitamin B1 příznivě ovlivňuje činnost nervové soustavy, podílí se na udržování normální činnosti srdce. Vitamin B2 podporuje činnost nervové soustavy, přispívá k udržení normálních červenıch krvinek, normálního zraku i pokožky. Vitamin B6 se podílí na funkci imunitního a nervového systému, na regulaci hormonální aktivity a spolu s vitaminem B12 na normální tvorbě červenıch krvinek. Vitamin B12 podporuje imunitní systém, energetickı metabolismus a psychickou činnost, pomáhá snižovat míru únavy a vyčerpání.

Zmírnění únavy

  • Podpora nervové soustavy, kostí a svalů
  • Podpora energetického
  • Zmírňuje únavu
  • 30 tobolek