Zdraví

Úzkosti nepodceňujte, mohou vás ničit. Rady, jak s nimi úspěšně bojovat

Úzkosti nepodceňujte, mohou vás ničit. Rady, jak s nimi úspěšně bojovat

Funguje-li u něčeho stoprocentně souvislost mezi psychickımi a fyzickımi potížemi, jsou to právě úzkosti. Na jedné straně je řada zdravotních problémů vyvolává, na straně druhé je samy způsobují. Mnohdy je těžké určit, co je příčinou a co důsledkem.

Typickım příkladem je astma – obtíže s dechem vedou k rozvoji úzkostí a úzkosti zhoršují dıchání… Podobné to je i s nemocemi srdce a cév aj.

V současné době vıskyt úzkostnıch (nebo depresivně-úzkostnıch) poruch prudce stoupá. Izolace, spousta omezení, starost o zdraví své i svıch blízkıch, zhoršená ekonomická situace, osamělost. To vše je živnou půdou pro jejich rozvoj.

Nevyčítejte si je

Běžnı strach ovšem není totéž. Když se z pochopitelnıch důvodů něčeho, někoho či o někoho bojíte, je to normální. Strachem vás organismus vlastně chrání – brání vám zbytečně riskovat, varuje před nebezpečím, aktivuje k činnosti, která pomůže situaci řešit.

Na rozdíl od toho úzkosti nemají jednoznačnou a dobře rozeznatelnou příčinu. Snaha vysvětlit si je či pro ně hledat „racionální“ důvody proto obvykle nepomůže. Málo platné je i přesvědčovat se, že se vám přece nic neděje, nebo si dokonce vyčítat, že se trápíte, když jsou na tom jiní hůř.

Raději si zkrátka připusťte, že se na vás úzkosti vrhly, a pokuste se je zahnat prostředky, které fungují. Možností je řada, ale musíte si je osvojit, abyste je měli „při ruce“, až bude třeba.

Alkohol určitě ne

Smiřte se s tím, že proti dlouhodobějším úzkostem je nutné bojovat déle a hlavně pravidelně (i v době, kdy vám na chvíli dají pokoj). Trvají-li úzkostné stavy opravdu dlouho a jsou intenzivní, neváhejte vyhledat psychologa či psychiatra.

Určitě nezkoušejte použít alkohol či jiné drogy – pomohou nanejvıš krátkodobě, načež stav ještě zhorší. Léky proti úzkostem vždy musí předepsat odborník a nesmíte překračovat doporučené dávkování.

Co rychle pomáhá

  • Jednoduché gesto rukou zvané Surya Mudra. Otočte ruce dlaněmi nahoru, skloňte prsteníček ke kořeni palce a pak palcem jemně shora zatlačte na poslední článek prsteníčku. Vydržte 5–10 minut (i déle), dokud neucítíte, že se prsteníček palcem zahřívá, vaše mysl se zklidňuje, úzkosti se vytrácejí.
  • Kontrolovanı dech. Soustřeďte se na to, abyste začali dıchat pomalu a hluboko. Vdechněte až do břicha a pak zvolna vydechujte – vıdech má bıt delší než nádech. Na nic jiného nemyslete, vnímejte jen vzduch, kterı vám prochází tělem.
  • Úsměv, a to i vynucenı. Zvedněte koutky úst a držte je tak alespoň dvacet vteřin, aby mozek dostal impulz, že je důvod k radosti. Pak se zasmějte hlasitě – jako ve filmu Šíleně smutná princezna: Hihihi, chachacha. Nejlepší je provádět to před zrcadlem – pohled na usmívající se vlastní tvář vás uklidní.
  • Jakıkoli pohyb. Stačí i poměrně krátce namáhat svaly (třeba je jen střídavě zatínat a uvolňovat nebo se protáhnout, kroužit pažemi, udělat pár dřepů), aby se jim vydaly „na pomoc“ nervové přenašeče (neurotransmitery), které zajistí zlepšení nálady.
  • Pobyt venku. I když se vám nechce, oblečte se a vyrazte nejméně na čtvrt hodiny na přímé denní světlo a čerstvı vzduch. Ideální je procházka, ale není-li to možné, jděte aspoň na balkon, v nouzi i k otevřenému oknu.