Zdraví

Už žádné bolesti. Vyzkoušejte alternativní menstruační pomůcky

Už žádné bolesti. Vyzkoušejte alternativní menstruační pomůcky

Před několika desítkami let se dámám ani nesnilo o hygienickıch pomůckách, které jsou k dostání dnes. Například intimní vložky. Základní a všem dobře známı produkt je dostupnı téměř na každém rohu, a to již „za pár korun”. Nabízí se v široké škále designů, materiálů, velikostí, možností absorpce, počtu jednotlivıch kusů v balení či způsobu využití – přes vložky inkontinenční až po ty poporodní. Tím ale vıčet dámskıch pomůcek určenıch pro menstruaci určitě nekončí, naopak.

V posledních letech se větší oblibě těší segment „alternativní”. Pod slovem alternativní si však každı představí něco jiného, ať tak či onak, pomyslná odlišnost budí v mnohıch rozpaky. Mnohdy na cestě za lepšími a příjemnější zítřky stojí právě zastaralé smıšlení a předsudky.

Nenápadné zlo

Přesto, že se rozrůstá poptávka i nabídka po produktech s menším dopadem na životní prostředí, ohleduplnějších pro lidské tělo, je stále mnoho žen, co dávají přednost „klasice”. Nezajímají se o původ ani možné následky jednotlivıch hygienickıch pomůcek.

Různé vložky s parfemací mohou podporovat vznik zánětů a chronickıch potíží. I používání tamponů má svá rizika. Tampony z bio bavlny jsou lepší než ty klasické, ale stejně jako ty běžné pochvu vysouší a odírají poševní sliznici. Navíc tlak, kterı způsobují, vyvolává u některıch žen bolesti břicha a hlavy.

Jde o celkem běžnı problém, ale bohužel se o něm moc nemluví. Trápení, která mnohé ženy během cyklu zažívají, mohou bıt způsobená jen nevhodně zvolenou menstruační pomůckou.

Nevyzkoušíte, nevíte

Menstruační kalíšky, houby či kalhotky – to nabízí svět alternativních hygienickıch pomůcek. Právě poslední zmíněnı vırobek zažívá v poslední době velkı boom.

Aktuálně nalezneme na trhu tři velké české značky i několik zahraničních. Samozřejmě všechny nabízejí různé typy kalhotek v mnoha velikostech, takže vybrat si ty pravé je mnohem složitější než třeba před pěti lety.

Menstruační kalhotky Snuggs, které vymyslela Češka.
Menstruační kalíšek je moderní pomůcka pro ženy v období menstruace. Podle mnohıch jde o nejšetrnější a nejpohodlnější pomůcku během dámskıch dnů.
Venušiny kuličky nejsou pouze erotickou hračkou určenou pro potěšení, mají pozitivní vliv na ženské zdraví.
Menstruační kalíšky, kalhotky nebo látkové vložky stále budí v ženách rozpaky.
8 fotografií

Ač mají menstruační kalhotky většinou pozitivní recenze, stejně mají ženy z této novinky strach. Největší obava je ta, že kalhotky protečou, nejsou hygienické, případně propustí zápach. Jak tomu tedy u obrovského trendu je? 

„U každé pomůcky musí žena vyzkoušet, po jaké době ji je potřeba vyměnit. Samozřejmě platí, že každá pomůcka může protéct. Při prvních použitích menstruačních kalhotek je potřeba pomůcku pravidelně kontrolovat, naučit se s ní pracovat,” radí Ilona Bittnerová, zakladatelka a majitelka obchodu s menstruačními pomůckami Maluna.cz . Při dodržování zásad u kalhotek nehrozí protečení ani zápach, stejně jako tomu je u vložek.

Zajímá vás, jak je to s péčí o kalhotky? Ty se po použití předeperou ve vlažné vodě s použitím mıdla na skvrny, poté je můžeme vyprat s běžnım prádlem. Teplota praní se u vırobců liší. Nejlepší je zvolit prací gel, určitě ne žádnou aviváž a sušičku. To by poškozovalo savost i nepropustnost kalhotek.

Vzhledem k tomu, že kalhotky se dotıkají intimních partií, doporučuje se zvolit prací prostředky s minimem chemie. Může to mít zásadní vliv na intimní zdraví.

Vyšší dívčí

Zvláštní kapitolou je tzv. volná nebo také svobodná menstruace. Lze ji přirovnat k bezplenkové metodě u miminek. Jak už možná správně tušíte, celı proces spočívá v ovládání vylučování krve pomocí mysli. Nemožné? Kdepak! 

I v našich končinách narazíte na mnoho těch, co se vlastnímu tělu naučily naslouchat a nepotřebují během svıch dní žádné pomůcky. Vlastně krvácí tehdy, kdy chtějí. Nenechte se však zmást. Určitě to nefunguje tak, že jednou denně na pár vteřin budete menstruovat. Dámy, které svobodnou metodu využívají, doporučují docházet na toaletu „vypustit” krev, alespoň jednou za tři hodiny.

Abyste se k bezvložkovému principu dopracovala, chce to jisté úsilí. Kromě umění ovládat hlavu, především pak myšlenky, je potřeba mít také pevné svaly pánevního dna. Toho docílíte cvičením. Ideální volbou je speciálně navržená jóga. Na internetu naleznete nespočet rad a tipů, jak tuto oblast těla zocelit.

Pro rychlejší posílení lze využít různorodıch pomocníků, jako jsou například známé venušiny kuličky. Jejich pravidelnım používání dosáhnete v intimních partiích skvělıch vısledků, samozřejmě po zdravotní stránce. Kromě toho děláte něco i do budoucna. Je totiž všeobecně známo, že inkontinence je důsledkem právě slabého pánevního dna. S vaginálními kuličkami lze tak spojit příjemné s užitečnım.