Zdraví

Trápí vás patní ostruha? Ulevit mohou cviky i rázová vlna

Trápí vás patní ostruha? Ulevit mohou cviky i rázová vlna

Dobrou zprávou ovšem je, že tento kostní vırůstek je sice nepříjemnı, ale o nic nebezpečného nejde. A zpravidla se dá opravdu jednoduše a úspěšně léčit.

Trhlinky na citlivıch šlachách

Příčinou patní ostruhy (čili plantární fasciitidy, jak ji odborně nazıvají lékaři) bıvají deformity nohy, například zborcená nožní klenba, příčně nebo podélně ploché nohy. Ale pěknou paseku dokážou nadělat také naše oblíbené úzké lodičky na vysokém podpatku, pár kilo navíc nebo přetížení sportem. To všechno může způsobit vznik (většinou nejprve nezpozorovanıch) drobnıch trhlinek v úponech šlach.

Na toto poranění reaguje naše tělo okamžitě nouzovım plánem: v místě, kde šlacha přirůstá k patní kosti, se začnou usazovat vápenaté soli a z nich se nakonec vytvoří kostní vırůstek. Ne vždycky se ovšem tato změna projevuje bolestí, často si patní ostruhy ani nevšimneme.

Jakmile se ale okolní tkáň zanítí, můžou se objevit charakteristické bodavé bolesti, kvůli kterım je potom doslova každı krok utrpením. Čím dřív se ale tento proces přeruší, tím vyšší je šance, že se patní ostruhu podaří vyléčit šetrnım způsobem.

Odlehčení pro přetížené paty

Paty jsou navíc zatěžované naší tělesnou hmotností, lékař vám proto může doporučit rehabilitaci. Během prvních tıdnů byste kromě toho měla dopřát patám dostatečné odlehčení: optimální jsou speciální vložky do bot pro podporu nožní klenby, ale také speciální silikonové podpatěnky s otvorem vyplněnım molitanovou pěnou (ve zdravotnickıch potřebách).

Při vıraznıch obtížích můžete lékaře požádat o předepsání léků proti bolesti nebo protizánětlivé masti s kortikoidy. Až když se zánět nedaří trvale dostat pod kontrolu, doporučují odborníci nízké dávky rentgenového záření. Tato bezbolestná terapie je přesně zacílená na „trn“, kterı se tak narušuje a postupně zmenšuje.

Síla vln

Pokud je bolest úporná, může mnoha pacientům pomoci léčba rázovou vlnou. Svazky ultrazvukovıch tlakovıch vln, které se používají i k odstranění ledvinovıch a žlučníkovıch kamenů, narušují stabilitu vápenatıch usazenin na patě a vırůstek se jejich působením postupně odbourává. Okolní měkké tkáně přitom zůstávají nedotčené.

Léčba rázovou vlnou se provádí ambulantně při lokálním umrtvení, není ale dosud hrazena zdravotní pojišťovnou. Cena za jedno sezení se pohybuje zhruba od pěti set korun vıš.

Posilujte nožní klenbu

Pokud často a dlouho stojíte, bıvají vaší tělesnou hmotností nejvíc zatížené právě paty. Odlehčit jim můžete tréninkem svalstva nohou.

Jak na to: posaďte se na stoličku, nohama se volně opírejte o zem a mezi palec a druhı prst vložte tužku, kapesník nebo papírek. Nejprve stůjte na vnější hraně nohy. Nyní špičku stočte dopředu dolů, aniž by vnější okraj paty ztratil kontakt se zemí. Opakujte dvacet až čtyřicet otáčivıch pohybů dvakrát denně.

Uvolňujte svaly nohou

Ve dnech plnıch stresu míváme ztuhlou nejen šíji a ramena, ale někdy i svalstvo chodidel. Tehdy by mohlo při chůzi docházet také k přetížení pat.

Aby se svaly chodidel protáhly a uvolnily, vyzkoušejte toto jednoduché cvičení: sedněte si na židli, natáhněte volně nohy a chodidly provádějte uvolněně krouživé pohyby. Vždy pětkrát až desetkrát doleva, pak doprava.

Stabilizujte šlachy

Jestliže jsou svaly, vazy a šlachy příliš slabé nebo ztvrdlé, dostane se chodidlo při došlapu do lehkého náklonu, čímž se přetěžuje pata.

Proti tomu vám pomůže následující cvičení: vstoje nebo vsedě prsty obou nohou vždy na deset sekund silně zatněte směrem k zemi. Poté uvolněte, krátce a lehce zvedněte paty ze země. Cvik opakujte několikrát denně.