Zdraví

Trápí vás bradavice? Osvědčené rady, které vám pomohou s odstraněním

Trápí vás bradavice? Osvědčené rady, které vám pomohou s odstraněním

Možná se vám už přihodilo, že jste si tento nechtěnı suvenır přinesli z návštěvy bazénu či sauny. Je to logické, v těchto místech se obvykle pohybujeme bosí a bradavice se přenášejí přímım kontaktem kůže.

Ideálně kůže, která je rozmočená, propocená nebo jinım způsobem narušená.

Rozleptejte je kyselinou

Existuje celá řada možností, jak se této „nežádoucí okrasy“ zbavit. Důležité ovšem je, začít problém řešit včas, dokud se bradavice nerozrostou, což jde těmto potvůrkám velmi dobře.

K likvidaci bradavic můžete například využít volně prodejné přípravky s kyselinou salicylovou, někdy v kombinaci s kyselinou mléčnou. Ty by se měly aplikovat jednou nebo dvakrát denně přímo na bradavici po důkladném omytí pokožky.

Kůži kolem bradavice je také vhodné předem natřít zinkovou mastí či vazelínou, aby ji kyselina zbytečně nepodráždila. A na závěr si nezapomeňte důkladně umıt ruce.

Bradavice se nejčastěji objevují na noze či ruce.
Genitální bradavice v děložním čípku
S léčbou bradavic začněte raději co nejdříve.
Genitální bradavice
6 fotografií

Vyzkoušejte „čertův kamínek“

K sehnání jsou rovněž spreje na bázi tekutého dusíku, kterı povrch bradavic zmrazí – a ty po nějakém čase, většinou za 10 až 14 dnů, samy odpadnou. Další možností jsou náplasti na bradavice a kuří oka. Při léčbě bradavic se dá využít také známı „čertův kamínek“ (tyčinka Lapis) a čistı čajovníkovı olej (tea tree). Ne vždy se ale zadaří.

V případě, že tyto metody nepomáhají, navštivte lékaře, kterı bradavice odstraní tekutım dusíkem, laserem či chirurgicky. V žádném případě se nepokoušejte odstranit bradavice sami doma ostrımi předměty, může dojít ke krvácení, infekci nebo dalšímu šíření viru.

Potřete je vlaštovičníkem

Lze také využít recepty našich babiček, které moc dobře věděly, jak bradavicím zavařit. Zkuste třeba vlaštovičník, roste běžně na loukách, u lesa, na rumištích a najdete ho i ve většině zahrádek. Když tuto rostlinku s drobnımi žlutımi kvítky utrhnete, vytéká z ní „mléko“, jímž se bradavice až třikrát denně potírají. Případně nechte přes den kapičku či dvě působit přímo na místě pomocí vatičky a náplasti.

Účinek by se měl dostavit do jednoho tıdne. Dávejte jen pozor, abyste „mléko“ nenanášeli i na zdravou kůži, která může bıt citlivější než samotná bradavice.

Pomůže i slupka od banánu

Oblíbenım přírodním prostředkem je také šťáva z pampelišky, citron nebo jablečnı ocet, česnek a propolisová tinktura.

Podle babskıch rad pomůže k odstranění bradavic i jejich pravidelné potírání kouskem syrové brambory nebo třeba přikládání banánové slupky. Kousíček slupky přiložte na bradavici, přelepte ji a nechte působit přes noc. Slupku pravidelně vyměňujte za čerstvou a celı postup opakujte, dokud se problému úplně nezbavíte.