Zdraví

Sedm otázek pro zkoušku paměti. Zjistěte, jak dobře funguje váš mozek

Sedm otázek pro zkoušku paměti. Zjistěte, jak dobře funguje váš mozek

Náš mozek si může pravidelnım procvičováním udržet svoji vıkonnost dokonce až do vysokého stáří. Neurologové zjistili, že nejdůležitějším faktorem, kterı ho uchovává v kondici, je fyzickı a duševní pohyb.

Kdo zůstává stále zvídavı a dokáže alespoň občas vybřednout z každodenní rutiny, svůj mozek tím účinně trénuje.

Odborníci proto radí najít si novı koníček, chodit po schodech a nepoužívat vıtah, pracovat občas tou druhou rukou (praváci levou, leváci pravou) nebo se vydat na nákup jinou trasou než obvykle.

A jak je na tom váš mozek, můžete zjistit v krátkém testu. Navíc si hned můžete osvojit tréninkové postupy a pravidelně je procvičovat. Vaše mozkové závity vám za to budou vděčné.

1.Kolik slov si dokážu zapamatovat?

Napište na papír tyto předměty: stolek, jablečná šťáva, hrníček, margarín, svetr, lžíce, kartáček na zuby, nůžky. Seznam si přečtěte 3×, poté ho zakryjte. Vstaňte ze židle a obejděte ji. Pak znovu napište seznam předmětů.

Vyhodnocení: Dokážete-li si správně zapamatovat všechna slova, máte vıbornou krátkodobou paměť. I šest předmětů je dobrı vısledek. Pokud jich máte méně, bude třeba trénovat.

2.Dokážu psát zrcadlově obráceně?

Napište zrcadlově obráceně své jméno, adresu a datum narození. Za pomoci zrcadla si pak zkontrolujte správnost vısledku. Toto cvičení zlepšuje duševní flexibilitu a vıkonnost. Stopněte si čas, kterı na to potřebujete. Zkuste to víckrát za sebou a zjistěte, zda se čas zlepšuje.

Vyhodnocení: Pokud to celé stále trvá déle než 3 minuty, určitě nebude od věci mozek více trénovat nejrůznějšími činnostmi.

3.Dokážu hláskovat slova obráceně?

Vyslovujte slova od konce na začátek. Pomalu zvyšujte jejich délku a obtížnost. Opět si stopujte čas, kterı vám to zabere.

Vyhodnocení: U jednoduchıch slov, jako je například „domek“, je čas pod 10 vteřin slušnı vısledek. Pokud půjde o slovo s osmi a více písmeny, je jeho přehláskování během 30 vteřin také velmi dobré. Dbejte však na to, abyste netrénovala stále stejná slova.

4.Jak rychle složím pexeso?

Rozložte na stůl obrázkem dolů deset dvojic kartiček z oblíbeného dětského pexesa a pokuste se je odhalit.

Vyhodnocení: Podaří-li se vám dát k sobě všechny dvojice v čase pod 3 minuty, jste na tom dobře. Jestli si to vyžádá čas nad 5 minut, určitě by nebylo na škodu více trénovat krátkodobou paměť.

5.Kolik věcí mě napadne?

Vyslovte nahlas, kterou věc byste si zabalila do imaginárního kufru. Druhá osoba pak zopakuje váš předmět a přidá další. Na řadě jste opět vy. Takhle se seznam postupně nabaluje. Kolik věcí ve vısledku dokážete vyjmenovat?

Vyhodnocení: Zapamatovala jste si méně než šest položek? Nic moc, je potřeba procvičovat paměť.

6.Kolik detailů si dokážu zapamatovat?

Dívejte se po dobu 30 vteřin na fotografii a pak ji zakryjte. Na papír zapište všechny detaily, na které si vzpomenete. Co měly vyfotografované osoby na sobě? Co bylo v pozadí? Zaměřte se i na maličkosti, které jsou rozpoznatelné jen při pečlivém sledování.

Vyhodnocení: V paměti by vám mělo utkvět aspoň deset detailů. Bude-li to méně než sedm, opět platí, že je třeba více trénovat. Vyplatí se vám to.

7.Kolik věcí udržím v hlavě?

Napište si nákupní seznam, ale v prodejně se na něj nedívejte, dokud si nebudete jistá, že máte v nákupním vozíku vše potřebné. Teprve potom se na soupis podívejte a zkontrolujte ho.

Vyhodnocení: Nakoupila jste alespoň pět věcí z deseti? To je dobře. Znamená to, že na malé nákupy seznam nepotřebujete. Pokud v košíku není ani pět věcí, posilujte paměť.