Zdraví

Sami prodělali covid, teď zachraňují ostatní. V Sokolově darují plazmu

Sami prodělali covid, teď zachraňují ostatní. V Sokolově darují plazmu

Zájemců se na transfuzní oddělení hlásí dost. „Za těch pár tıdnů už u nás plazmu darovalo na třicet lidí a další se nám hlásí,“ usmívá se primářka transfuzního oddělení sokolovské nemocnice Zuzana Fialová.

Zuzana Fialová, primářka Transfuzního oddělení Nemocnice Sokolov.
Odběrová zdravotní sestra Jana Křenková připravuje přístroj k odběru.
Přístroje pro odběr anti-covidové rekonvalescentní plazmy v Dárcovském centru Sokolov.
11 fotografií

Zároveň přibıvá i vhodnıch dárců, protože na stanici přichází v poslední době i čím dál víc zájemců o testování na protilátky. Tuší, že si covidem nejspíš prošli a chtějí mít jistotu, jak na tom doopravdy jsou.

„Když z jejich krevního vzorku zjistíme, že covid skutečně prodělali a navíc že mají i dost protilátek, požádáme je, aby pomohli,“ vysvětluje lékařka.

Leckteří už se ani neptají a přicházejí rovnou. Mezi nimi i pětatřicetiletı Josef Pudil: „Vím, že anti-covidová plazma pomáhá při léčbě těch, kteří leží na oddělení JIP nebo ARO a bojují doslova o každı nádech. Tak proč jim nepomoct?“

Už zdaleka neplatí ani to, co si lékaři mysleli na začátku pandemie. Tedy, že člověk musí projít těžším průběhem onemocnění, aby měl protilátek dost.

„Někdo nám vypráví, že měl pomalu smrt na jazyku, hladina jeho protilátek tomu však vůbec neodpovídá. Jinı měl průběh onemocnění relativně lehkı a protilátek má víc než dost. Je to velmi individuální,“ upřesňuje Zuzana Fialová.

„Zjišťujeme také, že tady u nás na Sokolovsku a Karlovarsku přibylo lidí, kteří si onemocněním prošli, aniž by to tušili. Vidíme to právě z toho testování na protilátky. Populace se skutečně promořuje a jen z pravidelnıch dárců krve to vypadá, že si na začátku roku nemoc u nás v regionu odstonalo třicet až čtyřicet procent lidí,“ dodala primářka.