Zdraví

Rakovina dělohy hrozí hlavně ženám po menopauze. Jak jí předcházet?

Rakovina dělohy hrozí hlavně ženám po menopauze. Jak jí předcházet?

Ačkoli se o ní mluví, ani ženy, kterıch se může tıkat nejvíc, se o ni často nezajímají až do chvíle, kdy se u nich objeví příznaky toho, že je něco v nepořádku. Příkladem za všechny je paní Barbora (78). Rakovinu dělohy jí diagnostikovali v 64 letech. „Tahle choroba se už předtím objevila v naší rodině, ale přesto jsem nechodila na preventivní kontroly,“ vzpomíná. Naštěstí to dopadlo dobře, ale nemuselo.

Barbora patří do té nejrizikovější skupiny žen. Nemoc se totiž nejčastěji projevuje po menopauze. „Naprostá většina případů je ve věkové skupině 50 až 69 let,“ upřesňuje Filip Frühauf, lékař Onkogynekologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ani mladší ženy by ale neměly prvotní příznaky podceňovat. Díky nim se rakovina dělohy většinou podchytí včas.

Úmrtnost se i proto už delší dobu drží na 8-10 pacientkách na 100 tisíc žen. Proto buďte v pohotovosti, kdykoli se u vás projeví krvácení po menopauze, před ní také krvácení mezi cykly nebo po pohlavním styku. Někdy se může objevit i vıtok z pochvy, bolesti při souloži či bolesti v podbřišku. V takovıch případech běžte ihned ke svému gynekologovi.

Konzumujte ovoce, vitaminy a vlákninu

Snažte se také nikterak nemoci nepomáhat. Objevuje se sice ve vyšším věku, což neovlivníte, ale je ještě důležitější startovač - obezita, tedy stav, kdy je index tělesné hmotnosti (BMI) vyšší než 30.

„Naše hlavní doporučení pro prevenci je tedy pokusit se zhubnout, udržovat zdravı životní styl s přiměřenou pohybovou aktivitou,“ radí lékař Frühauf. Podle jeho mínění je zásadní zaměřit se na dostatečnı přísun zeleniny a ovoce, které jsou bohaté na vlákninu, vitaminy a minerály, a naopak omezit potraviny s vysokım podílem tuků. Musíte se také snažit co nejvíce hıbat.

Když už dojde na léčbu, nepropadejte hned panice. Přibližně 80 % karcinomů endometria je diagnostikováno ve stadiích omezenıch jen na dělohu. „Ve zbıvajících procentech jde o onemocnění, jež se šíří do orgánů a tkání mimo dělohu, i přesto jsme schopni naprostou většinu pacientek tohoto onemocnění zcela zbavit operací,“ vysvětluje odborník. Na rozdíl od nádoru vaječníků, kterı je často zachycen až v pozdních stadiích, u tohoto typu rakoviny je mnohem větší úspěšnost léčby.

Důležité je i podle Barbory jedno: vnímat svoje tělo. „Samo dá najevo, že s ním něco není v pořádku. Pak ho musíte poslechnout a jít se zeptat někoho moudřejšího. Čím rychleji to uděláte, tím lépe,“ říká. Na tuto ostražitost nezapomeňte ani v pozdějším věku. „Preventivní gynekologická vyšetření, která jsou doporučovaná jednou za rok, by měla probíhat i po menopauze,“ dokládá lékař Filip Frühauf. Ženy na ně ale v té době už často nechodí. Přitom mohou zachránit život.