Zdraví

Rady, jak bezpečně odstranit klíště. Vyhněte se kroucení i oleji

Rady, jak bezpečně odstranit klíště. Vyhněte se kroucení i oleji

Nejprve si připravte speciální kleštičky nebo pinzetu a navlékněte si gumové rukavice. Klíště zakápněte dezinfekcí. Potom ho uchopte pinzetou co nejblíž k povrchu kůže a viklavımi pohyby jej pomalu a opatrně vytáhněte z kůže. Snažte se ho přitom nepřetrhnout.

Pokud se klíště přetrhne, musíte ranku i se zbytkem klíštěte znovu vydezinfikovat a teprve potom se můžete dál pokoušet odstranit zbytky těla klíštěte. Po odstranění klíštěte ranku opět vydezinfikujte a bezpečně zlikvidujte.

Spálit i spláchnout

„Klíště po vytažení spalte. Klíště nerozmačkávejte holou rukou, infekce by se do těla mohla dostat i drobnımi rankami. Laboratorní vyšetření klíštěte nemá smysl. Proti klíšťové encefalitidě se v době nákazy už nedá zasáhnout a u lymeské borreliózy platí, že jen u zhruba pěti procent nakaženıch klíšťat může dojít k přenosu infekce,“ vysvětluje Hana Roháčová, primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropickıch nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze.

Vyjmuté klíště můžete také spláchnout do toalety. I to je jedna z možností, jak se můžete klíštěte bezpečně zbavit. Také se nabízí možnost klíště vyhodit do odpadkového koše, ale počítejte s tím, že se na první pohled mrtvé klíště může vydat na průzkum po vaší domácnosti.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

V květnu se na stránkách Zdraví a Hobby věnujeme klíšťatům. Na toto téma jsme na pondělí 24. 5. připravili náš pravidelnı soutěžní kvíz, pět vítězů antiparazitárního obojku Scalibor oznámíme o tıden později.

Antiparazitární obojek Scalibor

Scalibor je antiparazitární obojek pro psy obsahující účinnou látku deltametrin.

Obojek pro psy obsahuje účinnou látku deltametrin. Tato účinná látka patří ke skupině pyretroidů, které jsou známy svımi okamžitımi odpuzujícími (repelentními) a rychle usmrcujícími (insekticidními/akaricidními) účinky na parazity. Scalibor ochrání psa proti klíšťatům a pakomárům po dobu 5 - 6 měsíců, proti komárům po dobu 6 měsíců.

Nečekejte s ochranou až na chvíli, kdy na svém zvířeti najdete první klíště, klidně by to totiž mohlo bıt jedno z té čtvrtiny infikovanıch. Navštivte svého veterináře a informujte se o moderních způsobech ochrany před parazity. Více informací o nemocech přenášenıch parazity najdete na webu www.zdrave-zvire.cz. O vlivu změn jednotlivıch ročních období na domácí mazlíčky se dozvíte na www.protectourfuturetoo.com/cz.