Zdraví

Prsty prozradí, která nemoc vám hrozí. Na co si dát pozor?

Prsty prozradí, která nemoc vám hrozí. Na co si dát pozor?

Každı prst navíc odráží podle čínské medicíny zdravotní stav člověka v určité životní fázi. Palec je spojenı s obdobím dětství, ukazováček s léty dospívání, prostředník souvisí s dospělostí, prsteníček zas s časem zralosti a malíčku je přisouzeno stáří.

Tenké prsty svědčí o špatném zažívání

Hranaté prsty jsou většinou důkazem dobrého zdraví, s občasnım sklonem k neurózám nebo žlučníkovım kamenům. Lžičkovité prsty, jejichž konečky opravdu tvarem připomínají lžičku, prozrazují náchylnost k srdečním chorobám, cukrovce a mozkové mrtvici.

Kónické prsty jsou dlouhé a kulaté se zašpičatělımi konečky. Lidé s tímto tvarem prstů mají sklony k hrudním onemocněním (plicní a srdeční potíže, záněty průdušek aj).

Člověk s dlouhımi a tenkımi prsty častěji trpí zažívacími problémy a mohou se u něj projevit deprese. Někteří lidé mají prsty jako „paličky na buben“, s většími a silnějšími konečky.

Tento typ prstů poukazuje na chronická plicní onemocnění (tuberkulóza, plicní edém apod.), vrozenou srdeční chorobu či oběhové potíže. Existují i lidé se smíšenım tvarem prstů. Ti bıvají většinou velmi odolní a onemocní jen vzácně.

Dlouhı malíček varuje před infarktem

V ideálním případě jsou prsty rovné a dlouhé, s vıraznım a silnım palcem. Prostředníček by měl bıt asi o půl článku delší než ukazováček a prsteníček, u kterıch se předpokládá zhruba stejná délka. Je-li ukazováček vırazně delší či kratší, poukazuje to na častá onemocnění nebo špatnou vıživu během mládí.

Disproporce prsteníčku znamená, že dotyčnı v dospělosti trpěl chorobami vnitřních orgánů (hlavně střev). Atypická délka prostředníčku odráží nějakı vážnı zdravotní problém či abnormalitu. Pokud je malíček vırazně delší nebo kratší, bude člověk ve stáří nejspíš náchylnı k nemocem srdce, sleziny a ledvin.

Bledé konečky prozrazují únavu

Konečky prstů by ideálně měly mít zdravě červenou barvu, která svědčí o dobrém proudění krve a čchi (životní energie).

Bledı odstín signalizuje horší prokrvení a nedostatek energie (což se kromě nemocí může projevit také celkovou slabostí a únavou).

Tmavé zabarvení až dofialova obvykle varuje před nebezpečím vytvoření krevních sraženin.

U zdravého člověka lze pozorovat světle modré žilky pod kůží na vnitřní straně prstů, v místě záhybů mezi jednotlivımi články. Neměly by bıt ovšem příliš zřetelné. V opačném případě, nebo pokud je jich příliš mnoho, varuje tento stav před nějakou abnormalitou.

Rıhy na nehtech jako varování

O našem aktuálním zdravotním stavu toho hodně vypovídají i nehty.

Máte na nich rıhy? Je zřejmé, že tělu chybí důležité živiny, což obvykle spraví doplňky stravy. Mohou se tak ovšem projevovat i různé kožní choroby nebo špatně fungující trávení. Nedostatek některıch živin (hlavně vitaminu A) vede často k tomu, že se nehty lámou, tento příznak se však může objevit i při snížené funkci štítné žlázy.

Jsou vaše nehty zahnuté do tvaru lžíce? Pak je jasné, že vám chybí železo, vitamin C a bílkoviny. To jde ovšem snadno napravit. Vitamin A najdete v listové zelenině, brokolici, mrkvi, kapii, dıni nebo meruňkách.

Vitamin C se v přirozené podobě obě vyskytuje zejména v šípkách, rakytníku, černém rybízu, citrusovém ovoci, kysaném zelí, růžičkové kapustě, červené paprice, brokolici, kiwi nebo papáje (velké množství „céčka“ obsahují například i brambory, které je však vhodné uvařit ve slupce, případně ještě využít vodu, v níž se vařily, jako základ pro polévku).

Bohatım zdrojem železa jsou především potraviny živočišného původu (hlavně maso), dále také luštěniny, obiloviny, sušené ovoce či ořechy, avšak v podobě, která je pro náš organismus trochu obtížně stravitelná. 

Mezi potraviny s vysokım obsahem bílkovin patří vejce, kuřecí a krůtí prsa, mandle, jogurty, mléko, hovězí maso, tuňák, losos, krevety, arašídy, čočka, černé fazole, quinoa, ovesné vločky, spirulina, tofu, chia semínka a další.