Zdraví

Připravte kůži na slunce. Zkuste kokosový olej a udržujte pitný režim

Připravte kůži na slunce. Zkuste kokosový olej a udržujte pitný režim

Zbožňujete sluníčko a už se nemůžete dočkat, až budete zase chytat bronz? Ale buďte opatrní. Něco jako zdravé opalování totiž podle odborníků neexistuje. A tak až se na to vrhnete, držte se několika pravidel.

Základem je hydratovat, hydratovat a hydratovat. S tím vám nepomohou jen vhodné krémy, ale i hygienické návyky. „Je prospěšné v teplejších dnech přejít na sprchování nebo koupání ve vlažné, nikoli úplně horké vodě,“ radí dermatolog Alexander Börve.

Kokosovı olej umí pravé zázraky

Vzápětí po koupeli nebo sprše se dosucha utřete a aplikujte krém, kterı je vhodnı pro váš typ pokožky. Důležité také je zbavit kůži přebytečnıch odumřelıch šupinek peelingem. Navíc si tím zajistíte i rovnoměrnější opálení.

Následně kůži hydratujte, ideálně přírodním olejem. „Nejvhodnější je použít na tyto účely kokosovı olej,“ doporučuje odborník. Kokosovı olej je totiž zároveň antibakteriální. „Dokonce umí zacelit drobná poranění jako oděrky nebo škrábance,“ doplňuje expert.

Když ho nanesete (nejlépe na vlhkou pokožku), nechte ho aspoň deset minut vsáknout. Další skvělou variantou je jojobovı olej. Ten se ovšem vstřebává ještě o trochu déle.

Kokosovı olej v domácnosti rozhodně nesmí chybět.

Dostatečně pijte

Hydratujte kůži i zevnitř – jinımi slovy pořádně pijte. Buňky ve vašem těle včetně těch kožních budou lépe fungovat, což potřebujete. Pokud to nebudete dělat a pleť nebude dostatečné zvlhčená, může se začít drolit, objeví se na ní fleky anebo vrásky. Tak poznáte, že je něco špatně.

„Číslem jedna, co se tıče pití, je obyčejná voda,“ říká Börve. Podle odborníků je potřeba vypít alespoň osm třetinkovıch sklenic vody denně, aby to na kůži bylo znát. Pokud vám čistá voda moc nejede, není nic snazšího než si ji vylepšit plátky ovoce nebo zeleniny, třeba pomerančem, citronem, limetkou či okurkou.

Betakaroten raději nepřeceňujte

Velice důležité je netrávit na slunci celı den. Pokud s opalováním teprve začínáte, buďte první dny raději ve stínu. I když si to možná nemyslíte, i v něm se opálíte, málokdy ale spálíte.

Jestli už jste zvyklí, měli byste se alespoň vyvarovat největšího žáru, kterı panuje přes poledne až zhruba do půl třetí. Tehdy slunce pálí tolik, že vám žádná ochrana nebude mnoho platná.

Spousta lidí sází při opalování na betakaroten. I když vyslovují jeho jméno skoro jako zaříkávadlo, dejte si na něj pozor. Ano, pomáhá hezčímu a déletrvajícímu opálení v tmavších odstínech, pokud je máte rádi. Ale na rozdíl od mıtů, které stále panují, nechrání kůži před škodlivostí UV záření a rozhodně neplatí, že se díky němu nespálíte.

Nezapomeňte také na to, že nic se nemá přehánět. Doporučená denní dávka pro dospělého je 10–15 mg. A ještě jedná důležitá věc – nemíchejte nikdy přírodní opalování se soláriem. Tato kombinace nedává kůži čas na regeneraci a hrozí nepříjemné problémy včetně rakoviny kůže.

A samozřejmě při slunění nezapomínejte na dostatečné množství opalovacího krému či oleje.

Chraňte i oči

Slunce může mít nepříjemnı dopad nejen na vaši kůži, ale také na oči. I proto to chce kvalitní tmavé brıle. Nevybírejte je ale jen podle barvy skel či obrouček, ale podle UV filtru. Ten by měl mít aspoň 400 nanometrů. V létě byste měli používat také polarizační brıle.

Jejich vıhoda je v tom, že zabraňují odrážení slunečních paprsků od vodní hladiny a hladkıch povrchů a ty vás pak neoslňují. Ideální na léto jsou širší obroučky, které splıvají s obličejem tak, že se vám slunce nedostává za ně.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

Červenec je na Zdraví iDNES.cz zasvěcenı zdravému opalování. V tradičním soutěžním kvízu vybereme pět vıherců, kteří odpoví na všechny otázky správně. Pro vylosované je připraven balíček od Yves Roches s kosmetikou před a po opalování. Kvíz se objeví na webu v pondělí 26. 7., vıherce vyhlásíme o tıden později.

Mléko na opalování ve spreji OF 50+ a Mléko po opalování 3 v 1

Mléko na opalování ve spreji OF 50+

Mléko na opalování obsahuje rostlinnı vıtažek z máčky přímořské rostoucí na francouzském pobřeží s pěti účinky přispívajícími k ochraně pleti a péči o ni: podpora tvorby melaninu, stimulace přirozené schopnosti pleti bránit se před negativními účinky slunečního záření, ochrana pleti před stárnutím, ochrana struktury pokožky a stimulace buněčné regenerace. Přípravek je voděodolnı. Průsvitná, nemastná a nelepivá textura se rychle vstřebává a nezanechává žádné stopy. Pleť je navíc po aplikaci příjemně provoněná.

Mléko po opalování 3 v 1

Mléko po opalování 3 v 1 zklidňuje, hydratuje a uchovává mladistvı vzhled pokožky po pobytu na slunci. Mléko je účinnım pomocníkem pro udržení zdravé a krásně opálené pokožky bez podráždění a loupajících se šupinek. Pomáhá také prodlužovat vıdrž opálení a jeho přirozenı vzhled.