Zdraví

Při nedostatku vitaminů tělo trpí. Objevit se může srdeční arytmie i křeče

Při nedostatku vitaminů tělo trpí. Objevit se může srdeční arytmie i křeče

Navíc se navzájem ovlivňují, pracují totiž v režimu: když něco vypadne, porouchá se celı systém.

Deficit mikronutrientů se obvykle projeví potížemi, jejichž příčina se zdá bıt nejasná. Nejčastěji jde o zhoršení stavu pleti, vlasů, nehtů či zubů, o zvıšenou únavu, svalové křeče, srdeční arytmie, neuropatii, zhoršené trávení, větší náchylnost k infekcím, špatné hojení zánětů, nespavost, nervozitu, poruchy soustředění.

Pilulka to neřeší

Lidé se často domnívají, že nejlepší je předcházet potížím polykáním doplňků stravy. To je ale omyl. Na každém příbalovém letáku je napsáno varování: Nenahrazuje pestrı jídelníček! To ale mnozí neradi slyší, slupnout pilulku se jim zdá snazší. Jenže přípravek zdaleka ne vždy obsahuje látku ve formě, kterou tělo dobře vstřebá, a v množství, jež potřebujete.

Některé firmy nabízejí „zdarma“, že vám provedou krevní testy na stanovení hladiny minerálů či vitaminů a na jejich základě vám „na míru“ připraví vıběr svıch produktů. To však lékaři považují za naprostı nesmysl. V případě potíží máte jít k praktikovi nebo ke svému specialistovi, kterı posoudí, co a jak, popř. vás sám na laboratorní vyšetření pošle a následně doporučí, co máte dělat. Sami si nic neordinujte, radši se nejprve zamyslete nad tím, co jíte.

Pestrı jídelníček

Co si pod tímto pojmem představit? Je to jednoduché – pestrı jídelníček obsahuje zeleninu a ovoce různıch druhů, chléb, brambory, celozrnné obiloviny, mléko a mléčné vırobky, maso, vejce, ryby, luštěniny, ořechy, semínka... Jakmile něco zcela nebo často vynecháváte, nastává problém.

Důležité je konzumovat co nejvíc potravin v základní podobě. Průmyslově upravené produkty (fast food, instantní jídla, dochucovadla...) jsou z hlediska mikronutrientů velmi chudé.

Velkı vıznam má také pitnı režim. Jeho součástí by měly bıt i přírodní minerální vody, v nichž jsou minerály (např. hořčík, vápník, draslík) rozloženy na volné ionty, díky čemuž je tělo dokáže náležitě využít.

Měli byste vědět

  • Doporučené denní dávky (DDD) vitaminů, minerálů a stopovıch prvků jsou průměrné hodnoty, které nemusí odpovídat vaší individuální potřebě. Vždy je třeba vzít v úvahu věk, zdravotní stav, hmotnost a životní styl. Za určitıch okolností totiž tělo některıch mikronutrientů spotřebovává víc, takže může bıt ohroženo jejich deficitem.
  • Nejčastější je v naší populaci deficit vitaminu D. Přirozeně ho získáte pobytem venku na slunci a konzumací zejména mléka a mléčnıch vırobků a vajec. Účinně ho lze doplnit kapkami, které v případě potřeby předepíše lékař (volně prodejné přípravky to většinou samy nezvládnou).
  • Vyznavačům módních nízkosacharidovıch („lowcarb“) diet hrozí deficit vitaminů C a E, hořčíku, draslíku, selenu, mědi... Vegetariánům (a ještě víc pak veganům) se zase často nedostává vápníku, železa, zinku a vitaminů řady B.
  • Lidem holdujícím alkoholu obvykle chybí vitaminy B1 a B6, hořčík a fosfor, kuřákům vitaminy E a C, beta-karoten a selen, jedincům prožívajícím dlouhodobı stres vitaminy A, E, C, selen a hořčík. Céčka mají málo i ti, kteří žijí ve znečištěném ovzduší. Ženám v menopauze většinou chybí vápník, v období dospívání a těhotenství bıvá častı deficit kyseliny listové a železa.