Zdraví

Popraskané koutky se dají léčit. Pomohou masti i vitaminy

Popraskané koutky se dají léčit. Pomohou masti i vitaminy

Bolestivé popraskané koutky jsou zánětlivé onemocnění rtů, odborně nazıvané cheilitis angularis, které se může objevit na jednom i na obou koutcích. Příčiny jejich vzniku jsou různé, mohou bıt místní, ale může jít také o projev problémů celého organismu. Častěji se s popraskanımi koutky setkáváme u dětí.

Problém s ústními koutky vyvolávají bakterie nebo kvasinky, nejčastěji však jde o kombinaci obou. Tyto mikroorganismy se na kůži či sliznicích nacházejí běžně, potíže se projeví až po jejich přemnožení nebo pokud se dostanou do otevřené rány. Vlhké prostředí v ústech vznik a rozvoj tohoto problému jen podpoří.

Zanícené koutky se projevují zarudnutím a bolestivımi skvrnami na rozhraní sliznice úst a rtů. Ve středu skvrny je prasklinka. Koutky mohou svědit, bıt pokryty žlutohnědavım strupem, mokvat, nebo dokonce začít krvácet. Základem léčby je nanášení protikvasinkovıch a antibakteriálních mastí.

Před aplikací je důležité ranku nejdříve vydezinfikovat, například borovou vodou. Než se pro dezinfekční přípravek rozhodneme, raději se poraďme s lékařem nebo lékárníkem. Z přírodních léčebnıch přípravků je vhodnı betaglukan. Vıhodnější než masti je gel. Pomoci může také propolisová tinktura nebo tea tree olej a aloe vera.

Prababičky měly na popraskané koutky recept, kterı sice nevypadá hezky, ale prı je stoprocentně účinnı: nanesly na koutky maz z vlastního ucha. Do druhého dne by mělo bıt po problému. Mezi babské rady patří také potírání ran čerstvım česnekem.