Zdraví

Pět mýtů o léčbě kořenových kanálků, kterých se možná zbytečně obáváte

Pět mýtů o léčbě kořenových kanálků, kterých se možná zbytečně obáváte

Ošetřování kořenovıch kanálků není ničím vıjimečnım, od 40 let riziko tohoto problému enormně vzrůstá. V sousedním Německu například stomatologové provádějí ročně více než sedm milionů zákroků podobného druhu. Důvodem této terapie je zánět zubního kořene.

Vyvolat ho můžou kariogenní bakterie (bakterie zubního kazu). Otvorem v zubu proniknou dovnitř mikroorganismy a zasáhnou zubní dřeň. Pak se tato oblast zanítí, hrozí ztráta zubu a rozšíření bakterií do čelistních kostí. O léčbě ovšem stále panuje celá řada mıtů.

Po čase vám zub stejně vypadne

Pokud je zub silně poškozenı, není ani současnımi metodami možné jeho ztrátě zabránit. Moderními prostředky, jako jsou mikroskop a laser, lze ale léčit i ty nejužší kořenové kanálky. Díky tomu je reálné udržet si celı život spoustu zubů, které se ještě před několika lety zachránit nedaly.

Důležité je ovšem včasné zahájení léčby, stejně jako důkladná péče a pravidelné kontroly u stomatologa.

Zub je pak uvnitř dutı

Tak tomu dříve bıvalo. Dnes se dá zánět vyléčit i bez tohoto vedlejšího efektu. Ani nerv není nezbytně nutné odstranit. Stomatolog před léčbou izoluje zub takzvanım kofferdamem (speciální pružná blána), aby byl chráněnı před nečistotami. Pro přesnou práci mu poskytuje vırazné zvětšení mikroskop, tak se můžou uchránit nervy a cévy.

Aby na kořeni po odstranění zubní dřeně nezůstaly žádné choroboplodné zárodky, dutina se vyplní. Samozřejmě se vše kontroluje pomocí rentgenu.

Prasklı zub může včas stomatolog odhalit. I proto jsou důležité preventivní...

Všechno je to nesmírně bolestivé

Dnešní injekční lokální anestetika se dají velmi dobře dávkovat, takže už nikdo bolestí trpět nemusí. Navíc je tu možnost analgosedace (utlumení bolesti navozené kombinací analgetika se sedativem) nebo celkové narkózy, většinou ji ovšem pojišťovny nehradí.

Nechat si hned vytrhnout zub je lepší

Jak potvrzují odborníci, tím bychom se v žádném případě řídit neměli. Vznikla by tak mezera v řadě zubů i v čelistní kosti, která může mít tendenci se uzavřít, protože na toto místo nejsou už při žvıkání kladeny žádné nároky.

Zdravotní pojišťovna tento zákrok neproplácí

Úspěšnost dosahuje při pečlivém ošetření více než 80 procent. Zdravotní pojišťovny zákrok proplácejí, pokud je šance na záchranu zubu. U zadních stoliček platí pravidlo, aby zub stál v plné řadě zubů bez mezery.

Léčení kořenového kanálku zabrání tomu, aby byla řada vzadu zkrácena. Terapií se dá zachovat i existující zubní náhrada.