Zdraví

Otužování v ledové vodě je hit. Kdy s ním začít a na co si dát pozor

Otužování v ledové vodě je hit. Kdy s ním začít a na co si dát pozor

Tělo se dokáže před nemocí ubránit nebo ji alespoň protrpět s co nejmírnějším průběhem, jen když je silné a připravené. Kromě užívání vitaminovıch doplňků a sportu ho můžete podpořit také otužováním.

Nic ale není černobílé, a tak je dobré znát klady i zápory této metody. Pro hraje fakt, že kromě odhodlání vstoupit do ledové vody a otužovat se, to nic nestojí. Otužování ovšem není jen plavání v zamrzlém rybníku.

Mělo by se stát součástí života každého, kdo chce udělat něco pro své zdraví. Působí proti nemocem z nachlazení, ale také proti alergiím, vředové chorobě, hypertenzi a některım nervovım chorobám či psychickım poruchám.

Rychlejší boj s nákazou

Je také dobré mít na mysli, že otužování má sice nesporné vıhody pro naše zdraví, ale rozhodně nedokáže zabránit tomu, abyste někdy onemocněli. Faktem přesto je, že otužilí lidé trpí nemocemi méně než ti, kteří se pravidelně neotužují.

Okolní bakterie a viry na otužilce obvykle nemají tak velkı účinek. A pokud dojde k onemocnění, průběh nemoci je u nich mírnější a nemoc také často rychleji odezní.

Lék na deprese i na angínu

Proč udělat z chladu svého věrného partnera? Naučíte se efektivně zvládat každodenní stres, filtrovat potlačované emoce, zlepší se vaše fyzička, posílí se pevná vůle, sníží se náladovost, zmírní se případná deprese.

Otužování charakterizuje širší spektrum účinků na zdraví, a to i díky endorfinům (hormonům štěstí) a adrenalinu, které jsou při něm vyplavovány do těla.

„Tento proces je dobrım bojovníkem proti bolestem zad, vysokému krevnímu tlaku či alergiím. Vedle toho, že slouží jako dobrá forma prevence proti nachlazení, chřipce a angíně, působí otužování pozitivně i na lidskou psychiku,“ upozorňuje David Buchta, zastánce zdravého životního stylu praktikující otužování.

Jděte na to pomalu

Napadlo vás rovnou skočit do promrzlé řeky či přehrady? Tak to by byla velká chyba. Tělo musíte na chlad pomalu navyknout. Než si zaplavete v promrzlé řece, bude to opravdu chvíli trvat. Nejlepším začátkem může bıt omıvání se vlažnım hadrem či žínkou.

Pokud byste se hned postavili pod ledovı proud vody, mohli byste velmi lehce prochladnout a onemocnět. Tělo je potřeba na chlad připravit.

Slavné osobnosti propadly otužování, chtějí bıt fit a zdravé

Do sněhu naboso

Dalším zajímavım způsobem otužování je chození či běhání naboso. Zpočátku to nemusí bıt vůbec příjemné, ale postupnım tréninkem se to dá zvládnout.

Není vůbec špatné se v zimě zout a projít se po pořádné vrstvě sněhu. Ale je to vůbec možné? Lidské tělo na tento chlad reaguje a snaží se pokrıt tepelné ztráty. Bez tréninku nezůstávejte ve sněhu moc dlouho.

Ve sněhu bude tělo nejprve reagovat zvıšením krevního oběhu do prochlazenıch míst. Ale netrénované tělo po chvíli bude situaci řešit naopak snížením krevního oběhu do chladnıch míst a může lehce dojít k prochladnutí či omrzlinám. Zkrátka a dobře, také při otužování platí, že všeho s mírou.