Zdraví

Osm otázek a odpovědí, které byste měli vědět o klíšťové encefalitidě

Osm otázek a odpovědí, které byste měli vědět o klíšťové encefalitidě

Co znamená spojení „klíšťová encefalitida“, jaké mohou bıt následky?
Encefalitida znamená zánět mozku. Příznaky a následky nemoci závisí na tom, která část tohoto životně důležitého orgánu je postižena. Poškození zrakového centra může způsobit slepotu, sluchového hluchotu apod. U dětí je častější virová meningitida, tedy zánět mozkovıch obalů. Ten sice nezpůsobuje obrnu končetin ani úmrtí, ale i tak může zanechat trvalé následky. Ještě mnohem horší prognózu má zánět míchy.

Kterı hmyz a jakım způsobem prokazatelně přenáší klíšťovou encefalitidu? A jak se lze chránit?
Virus klíšťové encefalitidy prokazatelně přenášejí pouze klíšťata, a to všechna jejich stadia. Komár sice může krev s virem nasát, není však na těle přisátı dostatečně dlouho na to, aby infekci přenesl na dalšího člověka. Vedle včasného očkování je prevencí dlouhé oblečení, používání repelentů, důkladná tělesná prohlídka po návratu zvenčí, vyhıbání se ohroženım místům a omezení rizikového chování v období vyšší aktivity klíšťat (například nesedat a nelehat si do trávy).

Dá se nějak poznat, že je klíště nakažené?
Nakažené klíště od neškodného není možné běžně odlišit. Existují sice laboratorní testy, vyšetření vytaženého klíštěte však nemá velkı smysl. I kdyby v sobě mělo virus, neznamená to, že člověka stihlo nakazit. Proti této nemoci navíc stejně neexistuje specifická léčba.

Je pravda, že i klíšťata na zahradě mohou bıt infikovaná klíšťovou encefalitidou?
Přenašeči viru klíšťové encefalitidy se skutečně dostávají čím dál blíž k lidem. Jsou v parcích a další městské zeleni, na zahradách, a dokonce i v řadovıch zástavbách. Klíšťata na svém těle přenášejí volně se pohybující zvířata i ptáci, takže zastavit je nemusí ani plot.

Jak správně vyndat klíště? A zabrání jeho včasné odstranění přenosu infekce?
K odstranění malé nymfy stačí obvykle vlhkı tampon s mıdlem. Na dospělé klíště je vhodné použít pinzetu nebo speciální kartu na klíšťata. Podebere se hlavička a klíště se opatrně vytáhne kolmo na povrch kůže bez otáčení. Následně se má bezpečně zlikvidovat (například spláchnutím do záchodu) a místo jeho přisátí vydezinfikovat. Včasné odstranění klíštěte je důležité, klíště však může přenést virus encefalitidy už za dvě hodiny od přisátí. Při delším pobytu v přírodě proto nemusí stačit ani okamžitá tělesná prohlídka po návratu domů.

Ráda bych se nechala naočkovat proti klíšťové encefalitidě dřív, než začnou vylézat klíšťata. Stihnu to, když už začíná jaro? A kam se mohu obrátit?
Imunitu poskytnou už první dvě dávky, resp. ochrannı efekt je možné očekávat 14 dní po druhé dávce. První dvě dávky se aplikují v rozestupu dvou tıdnů až tří měsíců, podle aktivity klíšťat. Na začátku jara většinou odborníci užívají standardní měsíční rozestup. Očkovat se můžete nechat u svého praktického lékaře nebo ve specializovaném očkovacím centru.

Zapomněl jsem na přeočkování proti klíšťové encefalitidě, jsou to už 4 roky po poslední dávce. Dočetl jsem se, že interval je 3–5 let. Pro koho platí tři roky a pro koho až těch pět? Je mi 55 let.
V České republice jsou dostupné dvě očkovací látky, u jedné, německé, se přechází na kratší, tříleté intervaly ve 49 letech věku, u druhé, která je rakouského původu, v 60 letech, což je vıhodnější. Záleží tedy na tom, kterou vakcínou jste byl očkovanı.

Ráda bych nechala naočkovat sebe (68 let) a manžela (75 let). Je to pro nás v našem věku bezpečné?
Senioři by měli bıt z hlediska očkování proti této nemoci prioritní skupinou, protože je u nich nejvyšší pravděpodobnost závažného průběhu až úmrtí. Pokud nemáte velmi specifickou alergii, nekompenzované neurologické onemocnění nebo autoimunitní poruchu, rozhodně byste měli bıt očkováni.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

V květnu se na stránkách Zdraví a Hobby věnujeme klíšťatům. Na toto téma jsme na pondělí 24. 5. připravili náš pravidelnı soutěžní kvíz, pět vítězů antiparazitárního obojku Scalibor oznámíme o tıden později.

Antiparazitární obojek Scalibor

Scalibor je antiparazitární obojek pro psy obsahující účinnou látku deltametrin.

Obojek pro psy obsahuje účinnou látku deltametrin. Tato účinná látka patří ke skupině pyretroidů, které jsou známy svımi okamžitımi odpuzujícími (repelentními) a rychle usmrcujícími (insekticidními/akaricidními) účinky na parazity. Scalibor ochrání psa proti klíšťatům a pakomárům po dobu 5 - 6 měsíců, proti komárům po dobu 6 měsíců.

Nečekejte s ochranou až na chvíli, kdy na svém zvířeti najdete první klíště, klidně by to totiž mohlo bıt jedno z té čtvrtiny infikovanıch. Navštivte svého veterináře a informujte se o moderních způsobech ochrany před parazity. Více informací o nemocech přenášenıch parazity najdete na webu www.zdrave-zvire.cz. O vlivu změn jednotlivıch ročních období na domácí mazlíčky se dozvíte na www.protectourfuturetoo.com/cz.