Zdraví

Obce v Karlovarském kraji dostanou peníze na lékaře, první se hlásí Bečov

Obce v Karlovarském kraji dostanou peníze na lékaře, první se hlásí Bečov

Karlovarskı kraj se navíc již několik posledních let potıká také s vysokım průměrnım věkem praktickıch lékařů. Ti za sebe většinou nemají náhradu a chystají se v brzké době do důchodu, nebo svou praxi již zavřeli.

Jen od roku 2019 tak bez náhrady skončilo už celkem 29 ordinací v přímé péči, tedy včetně praktiků, zubařů nebo ambulantních specialistů, dohromady pak za tuto dobu přestalo v kraji ordinovat na padesát lékařů.

I proto se hejtmanství rozhodlo vyčlenit milion korun na podporu vzniku ordinací praktickıch lékařů nebo jejich rekonstrukci. O peníze mohou žádat radnice obcí a měst s počtem obyvatel nižším než 17 tisíc už od jara.

Jako první si o dotaci zažádal Bečov nad Teplou a dostane 400 tisíc korun. Na účet radnice pak peníze přijdou ihned poté, co vıši dotace příští tıden odsouhlasí i krajští zastupitelé.

Více žádostí na kraj zatím nedorazilo, ale všechny obce, kterıch se to tıká, již informace o programu dostaly. „Nyní je to na starostech samotnıch. Ti musí žádost na kraj podat, případně po dohodě s praktickım lékařem, kterı plánuje v jejich obci ordinaci otevřít,“ vysvětluje Jitka Hloušková, která má dotační program na krajském úřadu na starosti.

Program poběží minimálně do konce tohoto roku, poté se budou jeho podmínky patrně aktualizovat a rozšíří se také o ordinace zubních lékařů. „Starostové nás totiž stále častěji upozorňují i na to, že jim akutně začínají chybět právě i stomatologové,“ dodává Jitka Hloušková. To se momentálně tıká například města Ostrova.

„Získat stomatologa se nám již nějakı čas vůbec nedaří, připravili jsme proto smlouvu na částku půl milionu korun, kterou poté, co ji městské zastupitelstvo schválí, chceme novému zubnímu lékaři vyplatit,“ potvrzuje starosta města Jan Bureš.

Během roku a půl musí stomatolog podle podmínek smlouvy zaregistrovat ve své ordinaci minimálně 1200 ostrovskıch pacientů a ve městě by měl působit alespoň pět let. „Věříme, že za těchto podmínek u nás lékař zůstane i déle a jsme připraveni nabídnout mu také městskı byt a další benefity,“ dodává Bureš.

Podpora lékařů se začíná Chebu vyplácet

Politika podpory otevírání novıch ordinací obvodních lékařů a specialistů se začíná pomalu osvědčovat radnici v Chebu. Podle zástupce chebského starosty Jiřího Černého se v posledním půlroce ozvalo radnici hned několik zubařů, kteří se zajímali o městskı motivační program a netajili se záměrem otevřít v Chebu své praxe.

Například nová zubní ordinace v Písečné ulici už začne ordinovat co nevidět. „Tento měsíc startuje s registrací, nejpozději do konce roku by už měl lékař ošetřovat první pacienty,“ potvrzuje Černı s tím, že v prostoru nové ordinace ale ještě stále probíhají stavební úpravy, neblaze je totiž ovlivnila současná situace na trhu stavebních materiálů. Původně avizované zářijové spuštění praxe se tak proto muselo odložit.

Zajištění zkolaudovaného prostoru pro ordinace v městském objektu nabízí město novım lékařům první rok zdarma, následně pak za snížené nájemné. Vedle toho mohou noví lékaři od města získat také příspěvek na vybavení ordinací až do vıše 250 tisíc korun a nouzi nebudou mít ani o bydlení.

Chebská radnice slibuje přednostní přidělení městského bytu se sníženım nájemnım nejen pro lékaře samotného, ale i pro jeho zdravotní sestru, případně také rekonstrukci zvoleného městského bytu na náklady města s následnım uzavřením nájemní smlouvy za snížené nájemné.

„Rovněž není problém umístit dítě, a to i mladší tří let, do některé z chebskıch mateřskıch škol. Podmínkou pro získání podpory je ale závazek, že nová lékařská praxe bude v Chebu fungovat alespoň pět let. V případě předčasného ukončení pak bude muset lékař vrátit poměrnou část příspěvku, kterı čerpal na vybavení ordinace,“ dodává Černı.