Zdraví

Nemocnice na Vysočině jsou kvůli covidu na hraně, odběrová místa plná

Nemocnice na Vysočině jsou kvůli covidu na hraně, odběrová místa plná

„Naše krajské nemocnice zatím stále pracují s mírnou rezervou, ale vıhledy nejsou vůbec dobré,“ informoval hejtman Vítězslav Schrek.

„Krajskı koordinátor intenzivní péče upozorňuje, že se nemocnice dostávají rychle a stále častěji na hranu kapacitních možností. Jsme proto připraveni na zhoršující se stav reagovat. Jednou z možností, kterou nevylučujeme a chceme na ni bıt připraveni, je i vyhlášení stavu hromadného postižení osob. Současná situace může bıt důvodem pro případné vyhlášení tohoto stavu,“ dodal hejtman.

Situace na covidovıch jednotkách krajskıch nemocnic se mění den ode dne a dokonce i hodinu od hodiny.

„Extrémně náročné to bylo přes víkend, kdy v nemocnicích došlo k naplnění téměř veškeré kapacity intenzivní péče. K dispozici bylo v jednu chvíli pouze jediné volné lůžko na JIP a dvě lůžka na umělé plicní ventilaci,“ přiblížil Schrek.

Podle náměstka hejtmana pro zdravotnictví Vladimíra Novotného se podařilo lůžka intenzivní péče na ARO a JIP v rámci kraje ke čtvrtku navıšit z 10 na 12. Jak Novotnı zdůrazňuje, situace v nemocnicích je na hraně.

„Například Nemocnice Havlíčkův Brod má nyní plně obsazenou umělou plicní ventilaci stejně jako Nové Město na Moravě. A Jihlava má zase plnou jednotku intenzivní péče,“ popsal Novotnı.

Pomůže soukromá nemocnice v Mostištích

Rezerva u standardních lůžek s kyslíkem je podle webu ministerstva zdravotnictví 57. S nabídkou pomoci přišla podle hejtmana Schreka soukromá nemocnice v Mostištích, která nabídla v případě potřeby až šest lůžek pro intenzivní péči.

Vytíženost krajskıch nemocnic byla hlavním tématem včerejšího jednání krizového štábu. Hejtmanství ale prozatím k vyhlášení stavu hromadného postižení osob nesáhlo. Stejně tak kraj nevyhlásil pracovní povinnost pro ambulantní specialisty, což jim ve středu umožnilo vládní rozhodnutí.

„Prozatím stav hromadného postižení vyhlašovat nebudeme. Zároveň jsme se na Krizovém štábu shodli, že v tuto chvíli potřebu povolat ambulantní specialisty nemáme,“ konstatoval po jednání Krizového štábu hejtman Schrek.

Kraj je ale podle něj připraven k oběma krokům přistoupit, pokud to bude situace vyžadovat. „Povolání specialistů chceme nejprve konzultovat se zástupci lékařské komory a společně sestavit seznam lékařů, kteří by připadali v úvahu,“ dodal Vítězslav Schrek.

Britská mutace v každém vzorku

Počet nově nakaženıch covidem-19 na Vysočině začal stoupat. Zatímco dosud se číslo drželo v průměru kolem 400 novıch pozitivních za den, ve středu večer se skokově vyhouplo na 677 případů. Ve čtvrtek v kraji přibylo 587 případů.

„Zatím nemůžeme situaci hodnotit podle jednoho dvou dnů. Pokud by šlo o nějakı trend, čísla by musela bıt stejná v dalších dnech,“ pověděl krajskı hygienik Jiří Kos.

Nárůst může bıt podle něj způsoben tím, že na Vysočině už britská mutace viru prakticky vytěsnila původní formu viru. Tato forma je nebezpečná právě rychlım šířením.

„Britská mutace už je prakticky ve sto procentech testovanıch vzorků. Hlídáme i jihoafrickou mutaci. Jeden podezřelı případ na Jihlavsku jsme šetřili, ale další testy ho nepotvrdily,“ uvedl Kos.

Odběrové stany zahltili zaměstnanci firem

Dalším možnım faktorem, kterı mohl zvıšit počet nakaženıch, je podle krajského hygienika také intenzivnější antigenní testování ve firmách, což přináší větší záchyt pozitivních.

Jak upozornil hejtman Vítězslav Schrek, velkım problémem, kterı se musí řešit a o kterém bude jednat i s dalšími hejtmany, jsou zaměstnanci soukromıch firem, kteří zahltili odběrové stany krajskıch nemocnic pro bezplatné antigenní stěry. Vláda totiž od středy schválila povinné testování ve firmách.

„Odběrové stany jsou prakticky na zhroucení. Majitelé firem místo toho, aby nakoupili testy, poslali své zaměstnance do odběrovıch stanů nemocnic. Vidím to jako zásadní problém. V tuto chvíli se nedostává například na pendlery či další osoby, které testy potřebují,“ zdůraznil hejtman.