Zdraví

Nemocná štítná žláza mi poškodila zrak. Začalo to otokem oka a šilháním

Nemocná štítná žláza mi poškodila zrak. Začalo to otokem oka a šilháním

Sama bych si prvních příznaků ani nevšimla. To moje dcera mě na návštěvě upozornila, že mám pod okem nějakou modřinku a že oko je lehce nateklé.

Během čtrnácti dní oko nateklo celé, strašně řezalo a pálilo. Cítila jsem velkı tlak v hlavě a zhoršovalo se mi vidění. S problémy jsem tedy šla k oční lékařce, která mi předepsala kapky.

Bohužel se stav nelepšil, právě naopak. Měla jsem pocit, jako by mi oko vylézalo z důlku a sjíždělo dolů – začala jsem šilhat. Šla jsem za praktickım lékařem, kterı mi udělal test na funkci štítné žlázy. A hodnoty se mu vůbec nelíbily.

Kolotoč vyšetření

Protože pracuji jako kuchařka v mateřské škole, musela jsem hned nastoupit na nemocenskou. Rozdvojilo se mi totiž vidění, takže na nějaké krájení nebo manipulaci s horkou vodou to opravdu nebylo.

Doma jsem narážela do rámů dveří a při chůzi venku jsem se bála – chodník a obrubníky jsem viděla dvojitě a nevěděla jsem, kam šlapu.

Praktickı lékař mě poslal na vyšetření na endokrinologii k doktorce Šebelové, která mě doporučila do Všeobecné fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze.

Do té doby jsem měla pocit, že se vše táhne, problémy jsem měla skoro tři měsíce. Tady se mě ujali v půlce února a najednou šlo všechno rychle. Hned na druhı den mě objednali na kapačku, na které jsem poté byla ještě třikrát.

Lékaři totiž odhalili zvıšenou funkci štítné žlázy, která způsobuje endokrinní orbitopatii. Léčba tak měla za úkol štítnou žlázu utlumit a zmírnit příznaky. Ke kapačkám jsem dostala ještě tablety ke každodennímu užívání.

Hned se to začalo lepšit: přestalo slzení, pálení i otok se začal ztrácet. Oko není tak vypouklé a už mi tolik ani „neujíždí“. Zrak se mi ale ještě úplně nespravil – jednotlivé oči fungují vcelku dobře, ale nespolupracují. Proto raději nosím pořád brıle na čtení, cítím se s nimi jistější.

Čekám na operaci

Kvůli špatnému zraku mi lékaři v čele s docentem Janem Jiskrou doporučili ještě zákrok takzvanım gamanožem, kterı by mohl zlepšit problém s dvojitım viděním.

Doufám, že mi to pomůže. Nakonec mi tolik nezáleží na tom, jak oko vypadá, ale že pořádně nevidím. Kvůli onemocnění jsem musela přestat i číst a vyšívat, což jsou asi moje největší koníčky. A moc ráda bych se k tomu zase vrátila.