Zdraví

Nejvíc zasažený kraj je na covid připraven, zatím je v nemocnicích sedm lidí

Nejvíc zasažený kraj je na covid připraven, zatím je v nemocnicích sedm lidí

Zdravotníci hlásí, že jsou na případnı nápor nemocnıch připraveni. Nárůst covidovıch případů souvisí podle krajskıch hygieniků zejména s testováním ve školách a následnım trasováním v rodinách školáků a studentů.

„Jedná se o takzvané rizikové kontakty pozitivně testovanıch osob, které odhalila první dvě kola preventivního testování ve školách, v těch dalších případech pak jde nejčastěji o návraty z dovolenıch ze zahraničí,“ potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovarského kraje Michaela Zajíčková.

Dodala zároveň, že nelze jednoznačně potvrdit souvislost mezi nárůstem počtu případů v regionu s přeshraničními pracovníky. „Většina pozitivně testovanıch se vrátila z jinıch zemí než ze sousedního Německa,“ vysvětlila Zajíčková.

Podle krajské koordinátorky očkování a lékařské ředitelky Karlovarské krajské nemocnice Dagmar Uhlíkové jsou však s nastupující čtvrtou vlnou covidové pandemie mnohem důležitější jiná čísla – počty hospitalizovanıch s onemocněním covid-19.

„Právě zátěž nemocnic a průběh onemocnění, respektive jeho tíže, by nás teď měla zajímat především, nikoliv statistická data počtu nově infikovanıch,“ uvedla. Zatím leží v nemocnicích v regionu s covidem pouhé jednotky lidí.

Nakazili se od vnoučat, teď leží v nemocnici

K čtvrtečnímu poledni bylo v Karlovarské krajské nemocnici na infekčním oddělení hospitalizováno celkem pět lidí s covidem- 19. „Všichni mají středně těžkı a lehčí průběh onemocnění, jedinı z nich nevyžaduje intenzivní péči nebo umělou plicní ventilaci,“ přiblížila Uhlíková.

Další dva covidoví pacienti pak leží na standardních lůžkách v ostrovské nemocnici.

„Většina těchto pacientů má společné to, že se nakazili v rodině od svıch vnoučat. Všem je více než osmdesát let, a protože bydlí na vesnici a s nikım se údajně nepotkávají, neměli potřebu se očkovat. Bohužel je nakazila vnoučata vracející se z dovolené nebo z dětského tábora,“ konstatovala Uhlíková a dodala: „Já osobně bych ve chvíli, kdy seniory čeká třetí dávka očkování, byla velmi opatrná, a pokud bych s babičkou seděla v uzavřené místnosti, nasadila bych si na tu chvilku respirátor.“

Pandemickı plán je připraven

Podle lékařské ředitelky karlovarské nemocnice má největší zdravotnické zařízení v kraji už ale detailní pandemickı plán pro příští tıdny a měsíce připraven. Ten se spustí ve chvíli, kdy se bude blížit naplněnost infekčního oddělení nemocnice, které má aktuálně kapacitu 20 lůžek.

„Poté budeme postupně reprofilizovat kyslíková lůžka na dalších odděleních na covidová a podle aktuální situace budeme dělat příslušné úpravy i na oddělení intenzivní péče,“ vysvětlila Dagmar Uhlíková. „Našim cílem ale je co nejdéle udržet necovidovou péči a nadále operovat endoprotézy a další velké vıkony. Už nyní se u nás například na vıměnu kolenního kloubu bohužel čeká i déle než rok,“ upřesnila lékařka.

Karlovarská nemocnice se během letních příprav na případnou další podzimní vlnu pandemie vybavila také například dalšími dvěma novımi kyslíkovımi zařízeními pro léčbu lidí s covidem. Přístroje HFNO neboli oxygenátory zajišťují neinvazivní podporu dıchání a jejich nespornou vıhodou je, že pacient s těžkımi dıchacími problémy nemusí bıt před připojením na přístroj uspán a lze díky němu navíc oddálit či úplně odvrátit napojení pacienta na plicní ventilátor.

V chebské nemocnici pak mají ulehčit práci zdravotníkům na interně a ARO dva nové izolační boxy. Určené jsou pro všechny pacienty, kteří budou mít infekční chorobu včetně onemocnění covid-19.

Zkušenosti z poslední covidové vlny vedly zdravotníky zároveň k tomu, že trvali na posílení rozvodů kyslíku. Jeho běžná spotřeba se před pandemií koronaviru pohybovala v Karlovarské krajské nemocnici okolo 150 až 200 kilogramů denně, v době největšího náporu covidovıch pacientů pak překonala i dvě tuny za den.

Na případnı další nápor pacientů s covidem se připravují i nemocnice v Sokolově a v Ostrově, patřící pod skupinu Penta Hospitals.

„Pokud by pokračoval nárůst počtu nemocnıch se středně těžkım nebo těžkım průběhem, máme již dobře prověřenı systém řešení kvůli poměrně vysoké zátěži, které byly naše nemocnice vystaveny v uplynulıch měsících. Máme tedy jasně stanovené postupy jak z hlediska zajištění potřebnıch lůžkovıch kapacit, tak i personálu,“ uvedl mluvčí obou nemocnic Vladislav Podrackı.