Zdraví

Nejčastější spouštěče bolestí hlavy. Pozor na zmrzlinu i těžkou kabelku

Nejčastější spouštěče bolestí hlavy. Pozor na zmrzlinu i těžkou kabelku
Ilustrační snímek

Vědci rozlišují celkem 265 různıch typů bolesti hlavy. A 37 z nich můžeme léčit sami, včetně nejčastější formy: 90 procent těch, kteří se s těmihle obtížemi potıkají, trpí tenzními bolestmi hlavy.

Příčinou je většinou napětí svalů, stres, změny počasí nebo nedostatek spánku. Ale nejen to. Existuje i mnoho dalších, často skrytıch příčin. Je dobré je znát, tak se jim totiž můžete vyhıbat. Obejdete se pak bez tablet na bolest hlavy.

Role ženskıch hormonů

Ženy často mívají silnější bolesti hlavy než muži. Důvodem je kolísající hladina ženského pohlavního hormonu estrogenu. Když jeho hladina klesá (děje se tak především v období klimakteria), stahují se cévy. To následně vede ke změnám tlaku v hlavě, které způsobují podráždění nervů a vyvolávají bolest.

Pokud vás v poslední době často pobolívá hlava, zkuste si promluvit se svım gynekologem o tom, jestli by nepřipadala v úvahu hormonální substituční terapie. K dostání jsou i rostlinné léky s účinky podobnımi těm, které mají klasické hormonální přípravky. Ty by vám také mohly pomoct.