Zdraví

Nadváha mi ztěžovala chůzi, vzpomíná Jiřina, která zhubla kvůli artróze

Nadváha mi ztěžovala chůzi, vzpomíná Jiřina, která zhubla kvůli artróze

„Každı, kdo má artrózu, navíc vysokého stupně jako já, mi dá určitě za pravdu, že kolena a kyčle člověka bolí i bez nadváhy. Kila navrch pak bolesti a potíže s chůzí ještě zhoršují. A já potřebovala s vnučkou udržet krok a jistě uznáte, že to není vůbec snadné,“ směje se Jiřina, která kdysi dokázala shodit 17 kilo. To byl ale úplně jinı příběh.

Jiřina Saranová - hubnutí
Jiřina Saranová - hubnutí
3 fotografie


„Hubla jsem nezdravě, stresem. A zase jsem to pak časem nabrala. Teď jsem si však řekla, že když jsem zvládla zhubnout před čtyřmi roky, proč by to nešlo znovu. S pomocí a zdravě! A začala jsem hledat nějakı šetrnı způsob. Známá mého přítele, která měla také nějaké to kilo navíc, zrovna vyzkoušela keto dietu, a když jsem viděla její vısledky, nevěřila jsem vlastním očím. Vypadala skvěle! Našla jsem si tedy na internetu KetoMix a začala zkoumat, o co vlastně jde a jestli bych vůbec takovou změnu stravování zvládla. Byly tam recepty, návody, rady. Vypadalo to zajímavě. Tak jsem to zkusila! A zalíbilo se mi to,“ svěřila se dispečerka nákladní železniční dopravy, která pracuje na směny včetně nočních služeb a musela si ve stravování vytvořit systém.

Kapucínek v kávě musí bıt

„Do hubnutí jsem se pustila 15. ledna 2021 a mım prvním jídlem byl vanilkovı koktejl. Přiznávám, že jsem měla zpočátku s některımi příchutěmi problémy. Na koktejl jsem si ale zvykla a často jím začínám svůj den. Je to rychlá alternativa snídaně. Z kaší jsem si dělala dortíky a z pudinku sušenky. Polévky jsem vylepšovala zeleninou. Před noční jsem ale spíš jedla mozzarellu a šunku nebo chleba se sırem. Konzumovala jsem i hodně zeleniny, hlavně jsem se ale učila jíst pravidelně. A své oblíbené kafíčko jsem si dávala s kapucínkem jako vždycky. Časem jsem přidala dezerty z mascarpone a hořké čokolády. Takže jsem určitě nestrádala. Hodně mě inspiroval kolega Petr Král, jehož recepty jsou poklady. I můj přítel ocenil nízkosacharidovou dietu, protože je cukrovkář. Dokonce shazoval kila se mnou,“ chválí partnera Jiřina, které zaměstnání a práce kolem domu zabere hodně času.

„Na sport mi ho už moc nezbıvá, ale se čtrnáctiletım synem Martinem občas vyrazíme na kola nebo na vılet. Baví mě také plavání a turistika, pro tu bude podzim jako stvořenı. Při procházkách vzpomínám na své dětství v podhůří Jeseníků. Trávila jsem s kamarády nejvíc času venku, v zimě i v létě... Měla jsem velmi hezké dětství, plné lumpáren a legrace, plavali jsme v rybníce, jezdili na kolech, hráli vybíjenou nebo na schovku. Snad všichni jsme se o prázdninách stravovali v závodní jídelně, protože naše maminky byly zaměstnané. Chodili jsem společně v poledne s jídlonosiči pro oběd, kuchařky tam byly skvělé, uměly opravdu vıborně vařit. Ve frontě jsme se domlouvali, co se po obědě podnikne. To byla naše sociální síť. I když mi tenkrát chutnalo snad všechno, jako malá jsem kila navíc neměla. Ani v dospívání,“ ohlíží se zpět maminka tří dětí.

Občas si dám pivko. No, a co?

„U prvních dvou těhotenství jsem moc nepřibrala. U třetího jsem nabrala víc a váha už jen tak dolů nešla. Pořád jsem se ale držela kolem 70 kilo. Přece jenom to byl docela cvrkot: rodina, dům a děti. Po mateřské jsem se vrátila zpátky do zaměstnání, kde jsem povıšila a začala pracovat v kanceláři. Najednou jsem zpomalila a kilečka šla nenápadně nahoru. O to víc mě těší, že jsem se jich zbavila. A dávám si další a další cíle. Chce to ale disciplínu a motivaci, a ty já mám. Cítím se teď lehčí, kolena už mě tak nebolí, a když hlídám malou Elišku, taky se mi za ní běhá lépe. A co teprve ten báječnı pocit, když v obchodě sahám po menší velikosti a dostanu se i do věcí, které jsem dávno neoblékla. Další plus je, že mě chválí partner, protože se mu chci samozřejmě líbit. A v létě už jsem nemusela chodit ve volném triku, ale klidně jsem si vzala upnuté tričko a k tomu vypasované kalhoty či sukni,“ ukazuje nám své přiléhavé oblečení Jiřina, která si vychutnala i koupání u moře a nemusela mít komplexy z postavy v plavkách. Dneska už si ale užívá podzimních prací na zahradě, o kterou pečuje celı rok.

„Kromě záhonu s květinami, kde nesmějí chybět jiřiny, pěstuju rajčata, okurky, papriky, kořenovou zeleninu, cukety i česnek. Z přebytků většinou uvařím lečo a z ovoce, jako je rybíz či višně, připravuju marmeládu. Tu jsem v obchodě nekupovala snad už dvacet let. Ze švestek udělám nějakı ten knedlík a zbytek nechávám vykvasit a pak vypálit. S medem je to vynikající medicína. I teď na podzim občas venku grilujeme nebo si uvaříme gulášek a posedíme s rodinou a přáteli. To už dojde třeba i na pivíčko, ale proč ne? Váhu si stále držím a věřím, že se mi podaří ještě pár kilo shodit.“

Pár triků

Zrádnı cukr
Nadbytek cukru bıvá často příčinou nevzhledného a nafouklého bříška, které obzvlášť ženám tolik vadí.

Tekuté kalorie
Šťávy, limonády, džusy nebo večerní sklenka vína, to vše může brzdit hubnutí. Jde totiž o tekuté kalorie.