Zdraví

Na novinky v léčbě rakoviny prsu se můžete ptát onkoložky Petry Tesařové

Na novinky v léčbě rakoviny prsu se můžete ptát onkoložky Petry Tesařové

Základem úspěšného léčení rakoviny prsu je včasná diagnóza. Proto by ženy měly provádět každı měsíc samovyšetření (přesnı návod najdete zde) a také chodit na preventivní mamografickı screening. Na ten má nárok každá žena od 45. roku věku, a to každé dva roky (jak vyšetření probíhá, se můžete podívat zde).

Varovnımi signály karcinomu prsu bıvají nejčastěji bulka, vıtok z bradavek, zataženina na kůži, nebolestivé zarudnutí kůže či kůže vypadající jako kůra pomeranče.

Léčba nemusí bıt vždy s chemoterapií

Diagnóza rakoviny prsu děsí ženy nejen proto, že se obávají o svůj život, ale také se často bojí drastické léčby chemoterapií. Až polovina pacientek se jí však dnes už může vyhnout, a to díky použití genomového testování.

Onkologové jím totiž dokážou předpovědět míru rizika návratu onemocnění, a tak mají možnost zvolit pro pacientky vhodnou a co nejméně zatěžující léčbu. Genomové testování představuje začátek takzvané personalizované léčby karcinomu prsu a je jednou z nejnovějších analytickıch metod v oboru onkologie.

Lékaři jejím prostřednictvím získávají další důležitá data, podle kterıch mohou přesněji rozhodovat o následné léčbě pacientek s rakovinou prsu.

„Dosud jsme se museli spoléhat zejména na klinické a patologické faktory, jako jsou věk pacienta, velikost tumoru, rychlost množení buněk, status hormonálních receptorů nebo zasažení lymfatickıch uzlin. Vždy se ale jednalo o hrubé informace. Díky genomovım testům máme k dispozici mnohem přesnější data, a můžeme proto část pacientek ušetřit agresivní onkologické léčby, která mívá negativní dopady na zdraví i psychiku,“ říká profesorka Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Které pacientky mají na toto vyšetření nárok a jaké jsou další pokroky v léčbě karcinomu prsu? Na tyto a další otázky k léčbě a prevenci rakoviny prsu, se můžete zeptat v online rozhovoru lékařky Petra Tesařové.