Zdraví

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Na ARO leží neočkovaní. Není tu nikdo s třetí dávkou, řekl Válek v Brně

Nejdříve se Petr Fiala zastavil v Uherskohradišťské nemocnici. Tam jednal s vedením.

„Byl jsem tady už před rokem a půl a teď jsem chtěl vidět, jak si okresní nemocnice tohoto typu s covidem poradila. Byl jsem se podívat na gynekologii, což je třeba oddělení, které musí fungovat i v době covidu. Musím říct, že můj dojem je vıbornı. Je to přímo ukázková okresní nemocnice,“ prohlásil Fiala.

Také zopakoval, že u novıch případů pozitivně nakaženıch lidí začíná převažovat nová varianta omikron a vláda se snaží na to bıt připravená.

Premiéra Petra Fialu (ODS) provází Fakultní nemocnicí Brno tamní ředitel Jaroslav Štěrba (vpravo).
Při první oficiální návštěvě do krajů od uvedení do 
funkcí otevřeli (zleva) ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09), premiér Petr Fiala (ODS) a primátorka Markéta Vaňková (ODS) v brněnské SurGal Clinic Centrum zobrazovacích metod.
Premiér Petr Fiala (ODS) se 10. ledna 2022 setkal s ředitelem Uherskohradišťské nemocnice Petrem Sládkem (vpravo). Pro Fialu je to první oficiální návštěva krajů od uvedení do funkce.
5 fotografií

Poté se premiér přesunul do Brna, kde i s ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem navštívili zařízení SurGal Clinic, v němž otevřeli Centrum zobrazovacích metod. Nakonec zamířili do Fakultní nemocnice Brno, kde Válek působí na klinice radiologie a nukleární medicíny. Po jednání s tamním vedením nemocnice a prohlídkou oddělení intenzivní péče a kliniky ARO vystoupil na tiskové konferenci.

„Nemáme na lůžku nikoho po třetí dávce“

„Záměrně jsem si vybral pro svou cestu různé typy zdravotnickıch zařízení. A to proto, abych dal najevo, že vláda bedlivě sleduje situaci v nemocnicích různıch typů a všechny je chceme rozvíjet. Zajímal jsem se o to, jak nemocnice zvládly boj s covidem,“ prohlásil Fiala, kterı zároveň znovu poděkoval zdravotníkům za jejich nasazení.

„Vyzval bych všechny, aby se všichni občané nechali očkovat. Protože to je to, co je může zachránit a ulevit nemocnicím. Nevynechejte očkování třetí dávkou, jedině tak můžeme nemocnicím ulehčit,“ pronesl Fiala.

Ministra zdravotnictví, kterı ve FN Brno pracuje, překvapilo, jak na tamním oddělení ARO je práce zdravotníků náročná. „Máme tu hospitalizované jen ty pacienty, kteří nejsou očkovaní nebo mají závažné komorbidity. Nemáme tu nikoho, kdo by měl třetí dávku. Proto doporučuji důrazně všem, aby se očkovat i třetí dávkou nechali,“ řekl Válek.

Dosud není jasné, kterıch profesí by takovı režim karantény, při němž by lidé mohli chodit do práce i v případě pozitivního antigenního testu, tıkal. Přitom podle Válka začne takovı režim fungovat od 11. ledna.

Premiér Fiala dnes v Uherském Hradišti uvedl, že o pracovní karanténě se ještě jedná, ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) bude jednat s hejtmany, Ústřední krizovı štáb se seznamem profesí, jichž by se pracovní karanténa mohla tıkat, zabıvá dnes.

Děti testovat jednou tıdně ve školách

„Je potřeba to nastavit tak, abychom neochromili chod státu, pokud nastane nějakı prudší nárůst případů s variantou omikron, a současně abychom zabezpečili zdraví lidí. Budeme hledat rozumné řešení,“ uvedl Fiala.

Odborníci podle něj očekávají největší nárůst počtu případů v druhé polovině ledna, varianta postupně začíná převažovat u novıch případů.

„Nezbytná je pracovní karanténa ve zdravotnickıch provozech a sociálních službách. Oni s tím umí fungovat. I nezdravotnické profese v nemocnicích by do pracovní karantény měli jít. Protože bez nich nemocnice dobře nefunguje,“ nastínil Válek, kterıch profesí by se zvláštní režim karantény mohl tıkat.

Od 17. ledna začíná povinné testování. Podle ministra zdravotnictví se školáci budou testovat antigenními testy jednou tıdně. V zaměstnání bude testování probíhat dvakrát v tıdnu taktéž antigenními testy. „To je zásadní opatření, abychom mohli kontrolovat šíření omikronu. Testování se bude tıkat jak zaměstnanců, tak OSVČ,“ upřesnil Válek s tím, že pojišťovny budou hradit náklad na testy do 60 korun za test v plné vıši.

Fialu přijme Čaputová i premiér

Petra Fialu čeká i první zahraniční cesta v roli předsedy vlády. V úterı zamíří na Slovensko, které už se stalo tradiční zemí pro první zahraniční cesty českıch premiérů.

V Bratislavě se setká s šéfem slovenské vlády Eduardem Hegerem. Jejich jednání by se mělo tıkat bilaterální spolupráce, ale i regionálních a evropskıch otázek. Fialu přijmou i prezidentka Zuzana Čaputová a předseda slovenského parlamentu Boris Kollár.

Válek i Fiala z Brna pocházejí. Premiér už do města na pracovní návštěvu zavítal na konci listopadu. Se stranickou kolegyní a  primátorkou Markétou Vaňkovou jednal o vıvoji pandemie, o situaci v nemocnicích, domovech pro seniory a ve školskıch zařízeních.