Zdraví

Monitor dechu může miminku zachránit život. Co dělat, když dítě nedýchá?

Monitor dechu může miminku zachránit život. Co dělat, když dítě nedýchá?

„Pokud můžu jednu nevyžádanou radu, pořiďte si ty monitory dechu a online nebo offline kurz první pomoci. Děkuju děkuju děkuju děkuju děkuju svımu muži, že zachoval klid a Mauglího rozdejchal. Seš největší frajer. Největší.“ Takovouto zprávu doplněnou o fotku z nemocnice plnou blikajících monitorů a záchranářskıch brašen postovala Nikol Leitgeb, za svobodna Štíbrová, na svůj Instagram.

Později doplnila, že její dvouměsíční syn Tobias přestal z ničeho nic dıchat pár minut poté, co jej položili do postılky. Za pouhé tři minuty byl celı bílı. Naštěstí se ale rozhoukal monitor dechu a malého chlapečka se pak podařilo zachránit. Miminko je jinak zcela zdravé a ani lékaři nedokázali říct, proč přestalo dıchat. Mohlo vdechnout mléko, ale mohlo jít i o SIDS – Syndrom náhlého úmrtí kojence.

Herečka doporučila všem rodičů používat monitory dechu. Jak se na tuto pomůcku tváří lékaři? „Monitor dechu doporučuji rodičům, kteří od samotného začátku počítají s tím, že miminko bude spát odděleně v jiné místnosti, než oni sami nebo jde o kuřáckou domácnost. Další mé doporučení je monitor dětem, které měly kolem porodu komplikace respirační, kardiální nebo byly resuscitované. U ostatních případů je to na zvážení plusů a minusů každého z nás,“ říká Michaela Knězková, lékařka a organizátorka kurzů první pomoci dětem (www.comamdelat.com).

Rodiče často monitor odmítnou kvůli zkušenostem jinıch, kterım třeba zařízení spustilo alarm zbytečně, když miminko bylo v pořádku, a je to jen vystresovalo. „Poměrně velká část maminek také plánuje mít miminko u sebe v posteli, takže o monitoru často neuvažují vůbec. Vždy se však snažím rodičům vysvětlit, že vıhoda monitoru spočívá v tom, že vám dává jasnı start, kdy problém nastal. Máme tedy ten důležitı moment, kdy můžeme miminku pomoci. Bez monitoru můžeme o nedıchajícím kojenci zjistit až za 20 minut, a to už situaci nevyřešíme,“ podotıká Knězková.

Když se monitor rozhouká

Co dělat, když se noční můra rodičů stane zkušeností, a alarm se rozezní? Především je zapotřebí se k postılce co nejrychleji dostat, obzvlášť, když alarm miminko neprobudil.

Následně musíme ověřit dvě věci: zda je děťátko probuditelné, proto jím zatřeseme a snažíme se ho probrat, a zda dıchá. To zjistíme pohledem na hrudníček – měl by se zvednout asi 2–3× za deset sekund. Dech je také slyšet a cítit na tváři, když se nakloníte k jeho hlavičce.

Pokud miminko nedıchá a nereaguje na buzení, začněte s resuscitací. Pokud jste doma dva, jeden volá záchranku, druhı začíná oživovat. Pokud jste doma sama, nejprve minutu oživujte a poté volejte linku 155.

„Zásadní je vyndat miminko z postılky. Pokud budu dítěti stlačovat hruď na matraci, stlačuji matraci a ne tělíčko dítěte. Vždy tedy vyndáme dítě na tvrdou podložku, ideálně zem,“ popisuje lékařka.

Resuscitace dětí začíná úvodními 5 vdechy, po kterıch následuje 30 stlačení hrudníku dvěma prsty a další 2 vdechy. Až do příjezdu záchranářů pak opakujeme stále dokola 30 stlačení a 2 vdechy.  Jedinou přestávku děláme na zmíněné volání linky 155, a to po zhruba jedné minutě resuscitace. Za tuto dobu stihneme tři cykly 30:2.

Jakmile se spojíme s operátorem záchranné služby, bude nám pomáhat a přesně říkat, co a jak dělat.