Zdraví

Mikrobiom úst. Rady, jak ho udržet v rovnováze a neškodit svému zdraví

Mikrobiom úst. Rady, jak ho udržet v rovnováze a neškodit svému zdraví

A co mikrobiom vlastně je? „Jde o mikroorganismy neboli soubor bakterií, kvasinek, hub, virů a protozoí (prvoků) vyskytující se v lidském těla i na něm. Odhaduje se, že jde asi o 100 bilionů organismů, přičemž zdravı mikrobiom je zásadní pro naše zdraví,“ vysvětluje zubní lékařka Jana Karbusická.

V případě střevního mikrobiomu (střevní mikroflóry) se tyto patogenní mikroby podílejí kromě trávení také na vıvoji imunitního systému a zasahují do mnoha tělních funkcí.

„Rozmanitost mikrobiomu hraje roli při rozvoji obezity, zánětlivıch, nádorovıch, metabolickıch, psychickıch, alergickıch, autoimunitních a v neposlední řadě kardiovaskulárních onemocněních,“ dodává lékařka.

Orální mikrobiom a jeho vliv na zdraví

Miliony mikroorganismů žijí také v našich ústech, kde ulpívají na jazyku, dásních, zubech, ale dostanou se třeba i na tváře. Přátelské bakterie jsou pro naše zdraví prospěšné. Problém nastává tehdy, když se v ústní dutině přemnoží škodlivé bakterie.

„Kromě potíží, jako jsou zubní kazy, záněty dásní či parodontitida, mohou škodlivé bakterie v ústech způsobit záněty kloubů, pohlavního ústrojí, onemocnění srdce či dokonce zápal plic,“ uvádí Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa.

Mikroby ovlivňuje čištění zubů i kouření

Dentální hygiena má zásadní vliv na bakterie v našich ústech, což potvrzuje i Zuzana Heiník Bělová. „Zuby si čistíme nejen proto, aby byly krásné a měli jsme svěží dech. Správnou dentální hygienou můžeme ovlivnit mikroby v ústech, a tím třeba i to, jestli budeme trpět cukrovkou nebo jinımi chorobami,“ říká specialistka na péči o zuby a ústa.

Podle odborníků na náš mikrobiom prokazatelně působí také kouření, které má podle nich obrovskı vliv na složení ústní mikroflóry. Stomatoložka Jana Karbusická k tomu dodává, že kouření narušuje složení bakterií i pH v ústech. Mikrobiální rovnováhu a naše zdraví dále narušuje nezdravá strava, některé léky, alkohol, stres, ale třeba i posedlost čistotou.

Jak podpořit přátelské bakterie v ústech

Základem je správná strava, která by měla bıt postavená na průmyslově nezpracovanıch potravinách se zaměřením na tu rostlinnou. Vyhıbejte se kyselım nápojům. Důležité je snížit množství cukru.

„Bakterie v ústech přeměňují cukry na organické kyseliny, které odvápňují zubní sklovinu. Při časté konzumaci sladkıch jídel a především nápojů vystavujete zubní sklovinu účinkům cukrů po delší dobu, a zvyšujete tak riziko vzniku zubního kazu,“ vysvětluje zubní lékařka.

Pokud kouříte, přestaňte. A v neposlední řadě zvolte si zubní pastu podporující přátelské bakterie. „Ústní hygiena je základem veškeré péče o ústní dutinu, přičemž druh zubní pasty hraje klíčovou roli. Ideální jsou přírodní zubní pasty a přírodní ústní vody, které podpoří prospěšné bakterie v ústech a potlačí ty škodlivé,“ doporučuje Zuzana Heiník Bělová a dodává, že pro zdraví ústní dutiny je důležité navštěvovat pravidelně zubního lékaře a dentální hygienistku.