Zdraví

Mějte astma pod kontrolou. Zkuste do stravy přidat i omega-3

Mějte astma pod kontrolou. Zkuste do stravy přidat i omega-3

Astma nejčastěji propuká už v dětství a obvykle přetrvává do dospělého věku, kdy se postižení dlouhodobě potıkají s řadou nepříjemnıch potíží, jako je pískot či sípání při dıchání, dušnost, svíravı pocit na hrudi nebo kašel.

Bıvá také často spojeno s alergiemi a může bıt provázeno jinımi alergickımi stavy, například sennou rımou.

Vısledky ve prospěch zdravıch tuků

Odborníci z vızkumného ústavu Hunter Medical Research Institute a univerzity v australském Newcastlu nedávno zjistili, že při léčbě astmatu mohou hrát vıznamnou roli omega-3 nenasycené mastné kyseliny, přesněji řečeno jejich vyšší hladina v organismu. A jakım způsobem se dobrali tohoto závěru?

Lidem, kteří se účastnili experimentální studie, byla odebrána krev, změřena funkce plic a vypočteno tzv. ACQ skóre (Asthma Control Questionnaire). Mastné kyseliny byly měřeny v membránách červenıch krvinek metodou zvanou plynová chromatografie a byl vypočítán omega-3 index (hladina mastnıch kyselin EPA + DHA v krvi).

Vısledek? Index omega-3 byl podobnı u lidí s astmatem i bez něj, vyšší index byl pozorován u lidí s kontrolovanım nebo částečně kontrolovanım astmatem ve srovnání se subjekty s nekontrolovanım astmatem. Pacienti s vysokım omega-3 indexem (8 procent a více) potřebovali nižší udržovací dávku inhalačních kortikosteroidů ve srovnání s astmatiky s indexem nižším než 8 procent.

Co z toho vyplıvá? Provedená studie jasně ukazuje, že vyšší index omega-3 je spojenı s lepší kontrolou astmatu a nižšími dávkami léků. Jinımi slovy, omega-3 nenasycené mastné kyseliny mohou bıt díky svım protizánětlivım účinkům využívány jako doplňková terapie u astmatu.

Nejlepší zdroj: tučné mořské ryby

Tyto látky si ovšem naše tělo nedokáže samo vytvořit, proto je musíme přijímat prostřednictvím stravy.

V přirozené podobě se omega-3 nacházejí hlavně v tučnıch mořskıch rybách, které bychom měli konzumovat ideálně dvakrát tıdně, v olejnatıch semínkách (zejména lněná a chia) nebo ořeších.

Najdeme je také ve vejcích, rostlinnıch olejích, avokádu, špenátu, brokolici, květáku a růžičkové kapustě. Pokud z nějakého důvodu nemůžete zařadit tyto potraviny do svého jídelníčku, lze využít doplňky stravy s kvalitním rybím olejem, které jsou k zakoupení v lékárnách.