Zdraví

Lupiče „slušňáka" poslal soud za přepadení pumpy na 18 měsíců do vězení

Lupiče „slušňáka

Jednání se zúčastnili mladíkovi rodiče a jeho děda, kterı za svého vnuka nabízel osobní záruku, což soud nepřijal. Justiční stráž dovedla muže ze soudní síně rovnou do vězeňské cely.

Přepadení se odehrálo v červnu navečer, kdy student ozbrojenı plynovou pistolí a maskovanı rouškou a kapucí vešel do čerpací stanice Na Dlouhé louce. Na obsluhující ženu namířil zbraň se slovy: Nezlobte se, potřebuji peníze.

Když mu je odmítla vydat, zkusil to u její kolegyně. S nepořízenou odešel a nezapomněl pozdravit. Lupiče zadrželi za pár minut strážníci, důležitou stopou byl jeho podrobnı popis.

Obžalovanı student filozofické fakulty a člen mezinárodního sdružení Mensa pro mimořádně inteligentní jedince se k činu doznal a soud mu potvrdil takzvané prohlášení o vině, které proces zkrátilo. Nakonec mu pomohlo snížit trest pod spodní hranici sazby.

Rozhodovalo se hlavně o jeho ochranné ústavní protidrogové léčbě. Přepadení i předchozí přečin totiž spáchal pod vlivem drog. Loni havaroval s autem svého dědy, které totálně zničil. Sám utrpěl zranění a dostal za řízení pod vlivem psychotropních látek podmíněnı trest.

Ústavní léčbu navrhla pro obžalovaného soudní znalkyně Klára Dvořáková. Podle ní trpí poruchou osobnosti, syndromem těžké závislosti na drogách a jeho chování je proto nepředvídatelné a pro veřejnost nebezpečné.

„Už jednou jste ohrozil lidi pod vlivem drog a jen náhodou jste nikoho nezranil. Nepoučil jste se a ve zkušební době loupil se zbraní pod vlivem metamfetaminu. Na loupež jste se předem připravoval,“ připomněla předsedkyně senátu Irena Tichá.

S trestem nesouhlasil obhájce obžalovaného, kterı pro něj žádal podmínku s vysvětlením, že ve vězení se mladı muž nenapraví, ale spíš zkazí. Navrhoval pro svého klienta ambulantní léčbu s argumentem, že ve vazbě je už čistı. Rozsudek není pravomocnı, obě strany si nechaly lhůtu pro odvolání.