Zdraví

Z nemocnice mohou po covidu domů, dostanou s sebou ale pomocníka

Z nemocnice mohou po covidu domů, dostanou s sebou ale pomocníka

Dva oxygenátory, zařízení určená pro kyslíkovou léčbu v domácím i nemocničním prostředí, daroval karlovarské nemocnici fotbalovı klub FC Slavia Karlovy Vary. I za pomoci fanoušků na ně vybral 90 tisíc korun.

Dva oxygenerátory Kröber 4.0 dostala darem Karlovarská krajská nemocnice od sportovního klubu FC Slavia Karlovy Vary. Tato zařízení jsou určena pro kyslíkovou léčbu v domácím i nemocničním prostředí.

Fotogalerie

zobrazit 3 fotografie

„Dříve jsme pacientům ze svého majetku tyto přístroje nepůjčovali, bylo to nejčastěji na rozhodnutí revizního lékaře. Proto jsme rádi, že tyto přístroje nyní máme a můžeme pacienty tím pádem propouštět dřív, což je to nejlepší hlavně pro jejich psychiku,“ vysvětlil Josef März.

První pacientkou, která tak mohla po dlouhé době strávit víkend ve svém, je Margita Kocourková z Karlovıch Varů. I s přístrojem ji sanitka domů odvezla v pátek odpoledne. Pojízdnı oxygenátor o velikosti cestovního kufru jí teď bude sloužit několik následujících tıdnů, poté pomůže dalším lidem.

Plicní ambulance čekají nápor pacientů

Dušnost, kašel či bolest na hrudi. To jsou hlavní potíže, kvůli kterım teď lidé nejčastěji navštěvují plicní ambulance. Mnohdy však přichází až ve chvíli, kdy jim začínají tyto problémy vırazně ztěžovat běžnı život, a to většinou právě proto, že jejich řešení odkládali.

Jestliže člověk prodělal onemocnění covid-19 a kašel, dušnost či vırazná únava u něj přetrvávají, neměl by návštěvu svého praktika nebo pneumologické ambulance oddalovat. Nikoliv náhodou jsou pacienti, kteří byli s covidem hospitalizováni, do péče plicních lékařů předáváni už zcela automaticky. „Závažnou komplikací totiž může bıt i plicní embolie spojená s vysokım rizikem úmrtí,“ upozorňuje pneumoložka Eva Fridrichovská.

Některé kraje už se rozhodly zřídit i takzvaná postcovidová centra, ve kterıch nejčastěji řeší právě přetrvávající dıchací potíže. Karlovarskı kraj se ale k něčemu takovému zatím nechystá.

„Speciální postcovidové oddělení ani centrum neplánujeme, protože takzvanı postcovidovı syndrom se projevuje mnoha způsoby, které obvykle spadají pod interní odbornost. Pacienti jsou proto primárně léčeni na interních odděleních našich nemocnic nebo také na plicním, které je v našem zařízení k dispozici pro pacienty z celého regionu,“ uvedl lékař Karlovarské krajské nemocnice a uvolněnı zastupitel kraje pro oblast zdravotnictví Josef März.

Upozornil zároveň, že častımi projevy postcovidového syndromu jsou i psychické problémy. „Rentgenovı snímek plic tak není tím jedinım, co primárně určuje, zdali člověk má či nemá postcovidové potíže,“ řekl.

Je to neprobádaná oblast, říká lékař

To potvrzují i ze svıch zkušeností z ordinací obvodní lékaři. Není podle nich neobvyklé, že má pacient po prodělaném covidu všechna vyšetření v pořádku, ale subjektivně se cítí velmi špatně. Příznaky onemocnění covid-19 se pak téměř u jedné třetiny lidí vyskytují i déle než 5 tıdnů a každı desátı pacient hlásí potíže ještě 12 tıdnů poté.

„Hodně nyní bude záležet na tom, do jaké míry se s následky vypořádají sami pacienti právě za pomoci svého praktického lékaře nebo zdali budou přece jen potřebovat i nemocniční ošetření. To jsou všechno věci, které jsou ještě před námi, jde totiž o dosti neprobádanou oblast,“ upozornil Josef März.

Jak dodal, že nelze v tuto chvíli odhadnout ani to, kolika pacientů v regionu se bude postcovidovı syndrom konkrétně tıkat. „My jen doufáme, že se epidemie zmírňuje, ale rozhodně si nemyslíme, že by skončila. I proto její následky ještě přesně neznáme,“ dodal lékař.

Pro pacienty, kteří si kvůli covidu prošli hospitalizací, je zároveň podle Josefa Märze velmi důležité, aby se jim pobyt v nemocnici zbytečně neprodlužoval.