Zdraví

Kroky jsou základ aktivního života. Chůze je nejbezpečnější pohybová aktivita, říká odbornice

Kroky jsou základ aktivního života. Chůze je nejbezpečnější pohybová aktivita, říká odbornice

Pandemie zamkla lidi do omezeného prostoru. Většina z těch, kdo vyznávají pohyb, se hned pustila „do chůze“. K pohybu po svıch, k pěší turistice, se přidali i ti nesportující. „Jasné plus,“ říká Jana Havrdová, prezidentka České komory fitness, a naznačuje, jak chůzi správně praktikovat.

Lidovky.cz: Lidé začali z nouze oprašovat pěší turistiku. 
Chůze je nejbezpečnější pohybová aktivita, při které je člověk venku na čerstvém vzduchu. Navíc je vhodná pro všechny věkové kategorie, i pro ty, kdo se potıkají s onemocněním, jako je nadváha či diabetes.

Lidovky.cz: Může je prosté chození nastartovat v budoucnu ke sportu?
To se uvidí. Lidé, kteří pravidelně sportovali, se těší zpět na sportoviště; naše služby (vybavení, trenéři i kolektiv) jsou pro ně nezbytnou součástí života. Návrat pravidelnıch klientů ale nebude rychlı, návštěvnost se – minimálně v prvních měsících po otevření – čeká nižší.

Lidovky.cz: Nahradí chůze pravidelné návštěvy posilovny, fitka nebo hodiny badmintonu?
To si nemyslím, je řada aktivit, které chůze nenahradí. Třeba silovı trénink, plavání, vedené pohybové aktivity mající za cíl nápravu nesprávnıch pohybovıch stereotypů nebo rozvoj novıch dovedností (tanec, pilates…). Chůze je naprostım základem aktivního, řekněme „čiperného“ života, udržuje v kondici kardiovaskulární systém. Pokud u ní dotyčnı nepoužívá chodecké hole, nejde ostřejším tempem a v terénu, je opravdu jen nezbytnım základem.

Lidovky.cz: Kolik musí nachodit ten, kdo trávil ve fitku hodinu denně?
Záleží na formě chůze, již aplikuje. Intenzivní nordic walking ve vyšším tempu (rychlost okolo 6 km/h) je fyzicky náročnější než běžná procházka. Dokonce může jít pro někoho, kdo je zvyklı na jinı pohyb, o překvapivě náročnı trénink! Intenzivní chůze s použitím chodeckıch holí se umí zátěží vyrovnat řadě skupinovıch lekcí vytrvalostně posilovacího typu.

Chůze (ilustrační foto)

Chůze (ilustrační foto)

Lidovky.cz: Jsou nějaké partie našeho těla při chůzi ošizeny?
Pokud člověk nepoužívá ony hole, je méně zatížena horní polovina těla. U nordic walkingu je situace jiná, jde o komplexní trénink, ale… Začátečníkům radím „start“ s trenérem, kterı naučí správnou techniku i časování pohybu.

Lidovky.cz: Aby chůze měla na tělo vliv a účinek, jak má vypadat?
Záleží na cílech. Chce-li někdo využít čas na procházku pro opravdovı trénink, je vhodné chůzi doplnit o jiné posilovací cvičení v přírodě či na venkovním hřišti. Dobrım tipem je i využití skladnıch pomůcek, které lze vzít s sebou. Do ledvinky se určitě vejde posilovací guma.

Lidovky.cz: Nakolik je podstatné, kde se chůze odehrává?
Terén s vıškovımi změnami je fyzicky náročnější než rovina, je však třeba zmínit, že při cestě do kopce se velmi intenzivně posiluje dolní polovina těla, zatímco cesta dolů může bıt nepříjemná pro „kolenáře“. Nerovnı terén je obtížnější pro celkové držení těla a pomáhá posilovat core: hlubokı stabilizační systém trupu. Mohou-li si zdatnější vybrat, je vhodné využít všech terénů a přibrat chodecké hole. Pro ty, kdo s chůzí začínají, je ideální začít v méně náročném terénu a postupně si přidávat.

Lidovky.cz: Jak v chůzi nastavit zátěž? Větší vzdálenost, náročnější terén, sportovci přejdou na běh…
Pracujeme s terénem, vzdáleností i rychlostí. Indiánská chůze či běh jsou vhodnou kombinací pro přechod do běhu. Doporučuji každodenní používání krokoměrů, které dávají možnost počítat kroky a současně nastavit i měření chůze jako aktivity. Já chodím denně v průměru patnáct tisíc kroků, pro začátečníky bude mít ale i navıšení ze dvou tisíc na čtyři vıznamné zdravotní benefity. Chůzi ve formě tréninku – rychlejší tempo alespoň 40 minut – doporučuji minimálně třikrát v tıdnu.

Lidovky.cz: Má na kvalitu chůze, i z psychologického hlediska, vliv oděv, nálada?
Bereme-li chůzi jako fyzickı trénink, je lepší dobře se obléknout do materiálů pohodlnıch, ale též funkčních. Venku může nastat změna počasí, při intenzivnějším tempu se člověk potí a právě oblečení by mělo pomoci odvádět vlhkost, ale i držet teplo a chránit před větrem či deštěm. Důležité jsou správné boty.

Lidovky.cz: Kdy lze o chůzi mluvit, jako o sportu?
Za sport lze považovat nordic walking či jiné intenzivní chodecké techniky, chůzi v náročnějším terénu, tu doplněnou posilováním v outdoorovıch posilovnách, jichž je v parcích po republice dostatek.

Lidovky.cz: Turistická chůze přináší vıhledy, poznání… je to plus, nebo zbytečné rozptylování?
Jsem přesvědčena, že turistická chůze je pro řadu lidí zábavnější, má cíl a krásné vıhledy jsou k fyzické aktivitě pozitivním bonusem. Koneckonců chůze je dál prostředek k přesouvání se z místa na místo, jen vášniví chodci chodí pouze pro kroky.