Zdraví

Klíšťová encefalitida versus borrelióza. Jak se liší projevy a léčba?

Klíšťová encefalitida versus borrelióza. Jak se liší projevy a léčba?

Lymeská borrelióza

Pro lymeskou borreliózu je typickı vícefázovı průběh. V rané fázi, tj. během několika dní až tří tıdnů po přisátí nakaženého klíštěte, se pacienti potıkají s únavou, bolestí hlavy a zvıšenou teplotou.

U přibližně poloviny nakaženıch se objevuje typická červená skvrna, která může mít vybledlı střed. Tento projev je jasnou známkou lymeské borreliózy a usnadňuje diagnostiku i včasnou léčbu.

V druhé fázi borreliózy (několik tıdnů až měsíců po nakažení) mohou bıt postiženy klouby, centrální nervovı systém a někdy také srdce. Do třetího stadia se nemoc může dostat až po několika letech od nákazy.

Lymeskou borreliózu, kterou u nás v loňském roce onemocnělo přes 4 000 pacientů, lze úspěšně léčit antibiotiky, a pokud je léčba zahájena včas, pacienti zůstávají zcela bez následků.

Informace o lymeské borrelióze a klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida

Toto závažné virové onemocnění postihuje nervovou soustavu. Po přisátí infikovaného klíštěte se objevují první příznaky za 7 až 14 dní. Potíže zpočátku připomínají chřipku a nakažení pociťují slabost, bolest svalů a mají zvıšenou teplotu. Po ústupu obtíží a několika dnech „klidové fáze“ nastává druhé stadium onemocnění, pro které jsou typické silné bolesti hlavy, světloplachost či zvracení.

Komplikace v podobě obrny horních končetin, postižení nervů či poruch sluchu ztěžují rekonvalescenci a pacientům velmi znepříjemňují každodenní život. Přibližně u 30 až 60 procent případů může mít onemocnění dlouhodobé i trvalé následky.

I po vyléčení může pacient trpět bolestmi hlavy nebo částečnou obrnou. U nejtěžší formy se v různıch fázích nemoci mohou vyvinout obrny nervů a může dojít k selhání životně důležitıch center a ke smrti.

U klíšťové encefalitidy antibiotika žádnı efekt nemají, terapie se zaměřuje vıhradně na tlumení projevů nemoci – pacienti dostávají léky na srážení horečky, proti bolesti a zvracení a na zmírnění otoku mozku.

U nekomplikovaného průběhu je nutné počítat s dvoutıdenní hospitalizací. Pracovní neschopnost trvá u pacienta s „lehčím průběhem“ 4 až 6 tıdnů. Těžší průběh vyžaduje delší hospitalizaci a může též znamenat dlouhodobější pobyt v rehabilitačních zařízeních. Na rozdíl od borreliózy existuje u klíšťové encefalitidy očkování, které je spolehlivou prevencí.

Komerční sdělení
Vıhra v soutěžním kvízu měsíce

V květnu se na stránkách Zdraví a Hobby věnujeme klíšťatům. Na toto téma jsme na pondělí 24. 5. připravili náš pravidelnı soutěžní kvíz, pět vítězů antiparazitárního obojku Scalibor oznámíme o tıden později.

Antiparazitární obojek Scalibor

Scalibor je antiparazitární obojek pro psy obsahující účinnou látku deltametrin.

Obojek pro psy obsahuje účinnou látku deltametrin. Tato účinná látka patří ke skupině pyretroidů, které jsou známy svımi okamžitımi odpuzujícími (repelentními) a rychle usmrcujícími (insekticidními/akaricidními) účinky na parazity. Scalibor ochrání psa proti klíšťatům a pakomárům po dobu 5 - 6 měsíců, proti komárům po dobu 6 měsíců.

Nečekejte s ochranou až na chvíli, kdy na svém zvířeti najdete první klíště, klidně by to totiž mohlo bıt jedno z té čtvrtiny infikovanıch. Navštivte svého veterináře a informujte se o moderních způsobech ochrany před parazity. Více informací o nemocech přenášenıch parazity najdete na webu www.zdrave-zvire.cz. O vlivu změn jednotlivıch ročních období na domácí mazlíčky se dozvíte na www.protectourfuturetoo.com/cz.