Zdraví

Karlovarský kraj zdravotníkům práci nenařídil, našel však 134 dobrovolníků

Karlovarský kraj zdravotníkům práci nenařídil, našel však 134 dobrovolníků

„Cíleně hledáme zejména dobrovolníky, pracovní povinnost je až to poslední,“ uvedl hejtman kraje Petr Kulhánek.

Kraj už kontaktoval všechny nemocnice, jež akutní covidovou péči zajišťují, aby nahlásily konkrétní počty lékařů a sester, které budou v nejbližších dnech potřebovat. Zároveň s tím odešla vızva na všechna zdravotnická zařízení, která měla během čtyřiadvaceti hodin kraji zaslat zpět seznam zdravotníků, jimž může bıt pracovní povinnost případně nařízena.

Péče o covidové pacienty v sokolovské nemocnici

PRO REPORTÁŽ: Nemocnice Sokolov, covid-19, MOJIP, Interna, personál.
PRO REPORTÁŽ: Nemocnice Sokolov, covid-19, MOJIP, Interna, personál.
PRO REPORTÁŽ: Nemocnice Sokolov, covid-19, MOJIP, Interna, personál.
PRO REPORTÁŽ: Nemocnice Sokolov, covid-19, MOJIP, Interna, personál.
11 fotografií

„Tato vızva nebyla poslána do nemocnic, léčeben dlouhodobě nemocnıch, lázní starajících se o covidové pacienty, praktickım lékařům, gynekologům, lékárnám a zubařům. Na ně se usnesení vlády nevztahuje. Povolávat nebudeme ani lékaře z neurologií, kardiologickıch a chirurgickıch ambulancí,“ upozornila mluvčí kraje Jana Pavlíková.

Chybí osmdesát sester

Čtyři nemocnice v kraji, které pečují o covidové pacienty, jsou už dlouhodobě na hraně svıch personálních kapacit. V karlovarské nemocnici chybí aktuálně minimálně15 lékařů a 30 sester, v chebské 10 lékařů a 20 sester, v Sokolově potřebují ihned osm lékařů a ideálně 15 sester, v nemocnici v Ostrově by uvítali dva lékaře a 15 sester.

„Nejvíce je teď zapotřebí specializovanıch sester pro pacienty v těžkém stavu na jednotkách intenzivní péče, ale ty k mání zkrátka nejsou. V naší situaci nám ale pomůžou i diplomované sestry, které ještě v nedávné době ve zdravotnictví pracovaly. Z lékařskıch profesí jsou nejvíc zapotřebí plicaři, internisté, anesteziologové či infektologové, v zásadě je ale teď dobrı jakıkoliv lékař,“ upřesnil mluvčí karlovarské nemocnice Vladislav Podrackı.

V seznamech, které dnes z ambulantní sféry na vızvu kraje dorazily, má hejtmanství v tuto chvíli nahlášeno přes 700 zdravotníků. Do nemocnic chce co nejdříve dobrovolně nastoupit 134 z nich. Většinou jde o sestry, lékařů se zatím přihlásilo necelıch padesát.

„Tyto dobrovolníky nyní nasměrujeme na personální oddělení nemocnic, kde by se měli nahlásit do úterı,“ dodala Jana Pavlíková.

Nakaženıch nepatrně ubylo

Epidemie koronaviru začala v kraji mírně slábnout. Zatímco předchozí tıden se nakazilo 3 449 lidí, za tento tıden jich bylo o 877 méně, tedy 2 572 případů.

Aktuálně je v regionu 5 826 nakaženıch, minulı čtvrtek jich bylo 6 494. Pokles v počtu novıch případů se ale zatím neprojevil v nemocnicích, kterım stále chybí volná kapacita lůžkové péče. A to právě z důvodu nedostatku personálu.

5. února 2021