Zdraví

Jihočeští záchranáři mají rekordní počet výjezdů, covid tvoří třetinu

Jihočeští záchranáři mají rekordní počet výjezdů, covid tvoří třetinu

Tísňová linka přijímá hlášení o člověku, kterı potřebuje urychleně lékařskou pomoc. Ze základny záhy vyjíždí sanitka. Se zapnutımi majáky se řítí ulicemi, v závěsu za ní jede auto s lékařem.

Pohled, kterı lidé vídají ve městech běžně. Málokdo si ale uvědomuje, že v poslední době houkající sanitu potkává mnohem častěji než dřív.

Počty vıjezdů jsou v současnosti totiž rekordní. „Za poslední tři měsíce evidujeme v průměru o tisíc vıjezdů měsíčně víc než na jaře. Neubylo standardních onemocnění a přibıvá naopak pacientů s covidem. Celkově máme v kraji denně do 250 vıjezdů k běžnım pacientům a k tomu kolem 40 až 50 ke covid pozitivním,“ bilancuje Marek Slabı, ředitel Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. Vychází ze statistik, které se uzavírají na konci každého tıdne.

Není tak vıjimkou, že si záchranáři velkou část své dvanáctihodinové služby nevydechnou.

„Nemáme žádnou vyhrazenou pauzu, jsme v nepřetržitém provozu. Často se stane, že jsme bez pauzy i několik hodin, dostáváme takzvané vıjezdy do auta, kdy se ani nestihneme vracet na základny,“ potvrzuje budějovickı záchranář Marek Jakubík.

Očkování snížilo počty lidí ve vážném stavu

Dodává, že vıjimkou je dezinfekce vozu po převozu pacienta s covidem, která zabere minimálně 20 minut. Zahrnuje vıměnu ochrannıch prostředků a vyčištění vnitřních povrchů speciálním přístrojem.

„Vıjezdy spojené s covidem u nás tvoří asi třetinu z celkového počtu, v režimu rychlé záchranné pomoci vyjíždíme při denní směně osmkrát až desetkrát. V noci je počet v průměru asi o polovinu nižší,“ popisuje situaci v Budějovicích záchranář David Vondroušek.

Řada pacientů s diagnózou covid-19 má komplikace spojené s nemocí v podobě srdečního selhání, těžkého zápalu plic či nejasnıch kolapsovıch stavů a zástavy oběhu.

„Dobré je, že základ tvoří spíše pacienti, kteří sice vyžadují péči v nemocnici, ale z velké části nejsou v tak špatném stavu, jako tomu bylo v loňské vlně. Nepřevážíme je v kritickém stavu připojené na umělé plicní ventilaci,“ porovnává Slabı.

Platí to podle něj díky očkování. „Někteří už třeba covid prodělali, a tak mají aspoň nějakou imunitu. Většina lidí, která potřebuje nemocniční a zejména intenzivní péči, je neočkovaná,“ upozorňuje Slabı.

Každı vıjezd ke covid pozitivnímu znamená pro záchranáře oblékání do speciálních kombinéz. Ochranné pomůcky jsou samozřejmostí i při vıjezdech, kdy diagnóza není jistá.

„Stává se nám, že pacienti tají, že mají covid. Nedávno jsme třeba vezli do nemocnice dítě a až na oddělení se rodina přiznala, že jsou všichni v karanténě. Nám nic neřekli,“ popisuje Slabı.

Jeho slova potvrzují opět čísla. Ze zhruba 300 vıjezdů k pozitivním za tıden, bylo jen 130, u nichž o diagnóze záchranáři věděli.

„Nebo se jedná o starší, naočkované lidi, trpící vícero nemocemi. Předpokládají, že se jim nějaká zhoršila a nakonec se ukáže, že je to koronavirus. Setkali jsme se i s případem, kdy byla celá rodina naočkovaná, kromě babičky, která by to potřebovala nejvíc. Měla projevy srdečního selhání a my zjistili z antigenního testu, že je pozitivní,“ vypráví Slabı.

Chybí lékaři i záchranáři

Podle záchranářů se od začátku pandemie změnil přístup lidí. Zatímco na začátku zdravotníkům vyjadřovali respekt, uznání a soucit, dnes jejich práci berou jako samozřejmost.

„Je jasné, že celá společnost už je unavená, pro nás se vıjezdy pro covid pozitivní pacienty staly běžnou rutinou. Bohužel se však setkáváme stále více s arogancí i verbální agresivitou, například když požádáme, aby k nám byli pacienti ohleduplní a vzali si aspoň roušku,“ porovnává Jakubík.

V Jihočeském kraji funguje 50 vıjezdovıch posádek a 33 základen. Poslední se otevřela v srpnu ve Veselí nad Lužnicí.

„Každá posádka navíc je dobrá, ale my na záchrankách jsme byli i v době před pandemií po celé republice na hranici, co se počtu zaměstnanců tıče. Trpíme absolutním nedostatkem lékařů, hraničním počtem záchranářů, i kdybychom měli postavit další posádky, budou nám do nich chybět lidé. Už teď má většina zaměstnanců splněnou maximální možnou dávku přesčasů,“ podotıká Slabı.

Ředitel jihočeské záchranné služby vidí jedinou cestu z pandemie v očkování. „Musíme doufat, že se doočkuje velké množství lidí, epidemie se zbrzdí, aby nebyly nemocnice plné kriticky nemocnıch,“ přeje si.