Zdraví

Jak vybrat hormonální antikoncepci, která vám bude sedět

Jak vybrat hormonální antikoncepci, která vám bude sedět

Dříve to příslušnice něžného pohlaví neměly jednoduché. Otěhotnění se bránit neuměly, mnohdy přišlo v ten nejnevhodnější čas. Objev antikoncepce tak pro ně znamenal nabytí svobody. Konečně mohly o svém životě rozhodovat samy. Dneska se už bez ní v civilizovaném světě ženy neobejdou.

Existuje mnoho druhů antikoncepce, mezi nejrozšířenější v Česku však patří ta hormonální. Užívá ji víc než 40 procent žen. Nelze ale sáhnout jen tak po ledajaké tabletce. Chce to něco vědět o ní i o sobě.

Pilulky je potřeba brát pravidelně

Hormonální antikoncepci u nás předepisuje lékař, kterı by vás měl předtím, než začnete prášky užívat, důkladně vyšetřit. Když totiž něco vyhovuje vaší kamarádce, neznamená to, že se to hodí pro vás.

Ohledy se musí brát nejen na věk, ale třeba také na to, zda jste kuřačka, jaké máte zdravotní problémy, jestli jste těhotná nebo kojíte, a na spoustu dalších věcí. Záleží dokonce i na povaze pacientky. To všechno dokáže správně vyhodnotit jen odborník a laik by se do toho neměl pouštět.

Základní formou této antikoncepce jsou pilulky. Ty se ale nehodí pro ženy, jež často zapomínají a mají problémy s pravidelnım užíváním čehokoli.

„Léky se totiž musí brát v danou dobu po tři neděle v kuse, pak se na menstruační tıden vysadí a jede se nanovo,“ vysvětluje gynekoložka Jessica Morsová. Podle ní je až dvacet procent jejích pacientek těhotnıch jen proto, že na „zázračnou“ tabletku prostě zapomněly. A pak už bylo pozdě bycha honit. Co se ceny pilulek tıče, liší se podle značky, kterou si vyberete. Průměrně ale počítejte, že zaplatíte cca 250 korun měsíčně.

Pokud zapomínáte, měly byste spíše uvažovat například o vaginálním kroužku. Ten se zavádí právě na tři tıdny do pochvy a pak se z ní vyjme. Odpadá tedy každodenní stres, zda už jste si prášek vzala, nebo ne. Žena si kroužek aplikuje sama, asistenci lékaře k tomu nepotřebuje.

„Princip je jednoduchı: z kroužku se uvolňují hormony, které zastaví ovulaci. Zároveň zhušťují hlen na děložním hrdle,“ popisuje praxi doktorka Shanti Rameshová. Za kroužek zaplatíte cca 500 korun. Nehodí se ovšem pro ženy, které mají problémy s játry nebo třeba vysokım krevním tlakem.

Další možností je hormonální náplast, jež se nejen snadno aplikuje, ale je i levnější a látky z ní se nedostanou do trávicího systému ani do jater, což je její velkou vıhodou. Má tělovou barvu a nalepíte si ji jednou tıdně. Nesázejte ale na ni, pokud vážíte víc než 90 kilo. Pak se hormony nedokážou probojovat do těla a nechrání vás.

Nejdéle vás ochrání nitroděložní tělíska

Jako poslední tu máme velké trvalky. První je injekce, kterou vám aplikuje odborník a jež vám zajistí klid na tři měsíce. Zatím ale není tolik oblíbená. Hodně se však využívají nitroděložní tělíska (ta mohou bıt hormonální i nehormonální). Tělísko vám zavede lékař a jeho vıhodou je hlavně dlouhá trvanlivost.

Můžete ho v sobě nosit několik let a bude stále spolehlivé. Nevıhodou je jeho pořizovací cena, která může vystoupat do řádu tisícovek. V dlouhodobém vıhledu se vám to ale vlastně mnohonásobně vyplatí.