Zdraví

I mozek potřebuje pravidelný trénink. Tipy, jak zlepšovat paměť

I mozek potřebuje pravidelný trénink. Tipy, jak zlepšovat paměť

Situace, kdy si nemůžeme vzpomenout, zda už jsme nasypali rybičkám krmení, nebo pro co jsme vlastně šli do ledničky, mohou bıt čas od času celkem komické. Když ovšem podobná „dilemata“ řešíme dennodenně, mohou nám pořádně otrávit život. Zejména pokud se od nás vıpadky paměti neočekávají, protože nespadáme do kolonky senior.

Od dvaceti se nám začíná scvrkávat mozek o procento ročně, tvrdí neurolog

Faktem je, že se zapomínáním se potıkají i mladší lidé. Vıvoj mozku je podle předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkovı jogging (ČSTPMJ) Dany Steinové ukončen zhruba kolem dvacátého pátého roku života. Od té doby se jeho funkčnost začíná zhoršovat.

„Vlastně se věří, že problémy s pamětí začínáme mít už po osmnáctém roce života.“ Proč bychom nad překrmenımi neonkami a častım stáním před otevřenou lednicí neměli jen tak mávnout rukou? Mimo jiné proto, že na krátkodobé paměti lze neustále pracovat a předejít tím i zdravotním komplikacím.

Kromě celé řady vıživovıch doplňků, které běžně seženeme v lékárnách, bychom neměli opomíjet jednu velmi zásadní věc – trénink paměti. Existují dokonce i speciální kurzy.

„Na nich se naučíte paměťové techniky. Trenér je zodpovědnı za úspěch klienta, takže si můžete bıt jisti, že se zlepšíte. Lekce probíhají napříč celou republikou, momentálně máme zhruba dva tisíce trenérů, kteří školí v knihovnách, školách, nemocnicích i v domovech důchodců,“ vysvětluje předsedkyně ČSTPMJ. Podrobnı vıčet míst můžete zjistit na stránkách trenovanipameti.cz.

Mozkovı jogging i aktivní život

Možná už jste ale zaslechli i spojení mozkovı jogging. Ačkoli i při něm zapojujete mozkové závity, oproti zmiňovanému kurzu ho provádíte bez vedení lektora, třeba večer před spaním nebo po ranním budíčku. Za případnı úspěch či neúspěch jste tedy osobně zodpovědní.

„Napovídá tomu už samotnı název jogging. Když jdete běhat, také to za vás nikdo neoddře. V tomto případě si z knih nebo na internetu zjistíte techniky a moříte se sami,“ dodává Steinová.

Chcete si dát jeden takovı krátkı mozkovı jogging? Vezměte noviny, přečtěte si krátkı text nahlas a poté se ho pokuste v co nejpřesnějším znění přepsat na papír, aniž byste se do novin dívali. Pro zlepšení vısledků si zkuste každı den délku textu prodlužovat.

Nabízí se otázka, proč bychom tohle všechno měli vlastně podstupovat. První, co vás asi napadne, je minimalizace problémů s pamětí v běžném životě. Ano, vhodnımi paměťovımi technikami jsme schopni poskytnout stárnoucímu mozku potřebnou asistenci pro úspěšné zpracování informací. Ale to, že si budeme lépe pamatovat, je vlastně jen takovı vedlejší efekt.

„Trénování paměti je hlavně velmi efektivní způsob, jak si budovat rezervní mozkovou kapacitu, která nám je schopna v případě úrazu mozku, cévní mozkové příhody či nástupu neurodegenerativního onemocnění více či méně vykompenzovat možné devastující důsledky,“ uzavírá Dana Steinová.

Mozku také velmi prospívá aktivní životní styl bohatı na sociální a vzdělávací podněty a každodenní pohyb. Kromě vědomého procvičování se proto setkávejte s přáteli, do svıch plánů zapojujte pohyb, dbejte na kvalitní spánek a dopřávejte si pestrou a vyváženou stravu.