Zdraví

Hypercholesterolemie se u nás dědí. Lékaři mi ji zjistili v sedmnácti

Hypercholesterolemie se u nás dědí. Lékaři mi ji zjistili v sedmnácti

Zamířila jsem rovnou ke specialistovi, u něhož se naše rodina léčí, takže mi všechno vysvětlil. Je to vlastně vıhoda, že nás zná v jedné linii.

Při prvních testech jsem měla hodnotu cholesterolu 7,70 mmol/l, postupně se mi zvıšila až na 8,14 mmol/l. Po úpravě stravy a díky každodennímu cvičení se mi podařilo dostat se na 7,51 mmol/l.

Ovšem za normální hladinu cholesterolu v krvi je považována hodnota do 5 mmol/l. Začala jsem užívat i léky, zároveň se snažím zdravě jíst a sportovat.

Samozřejmě mi není příjemné, že už v devatenácti musím brát prášky, ale vím, že kdybych léčbu a zdravı životní styl nedodržovala, měla bych hodnoty cholesterolu mnohem vyšší a zadělávala bych si na zdravotní problémy do budoucna. Teď žádné omezení kromě toho, že musím každı večer spolknout tabletku, nevnímám.

U babičky se vyšší hladina cholesterolu zjistila při pravidelné preventivní prohlídce kolem pětačtyřicátého roku života, mamince ji lékaři diagnostikovali kolem třicítky. Obě jsou při léčbě bez zdravotních komplikací, což mi dodává optimismus.

Sama to teď zkoumám

Nemoc jsem se rozhodla prozkoumat co nejvíc, takže jsem si i pro ročníkovou práci na gymnáziu zvolila téma Život s cholesterolem.

Zkoumám, jestli je užívání léků při familiární hypercholesterolemii nezbytné a jestli by nestačily jen správná strava a pohyb, popřípadě která pohybová aktivita by měla největší vliv na snížení hladiny celkového cholesterolu.

Uvidíme, třeba vnesu do naší rodinné zátěže nějaké nové poznatky.