Zdraví

Horko, záchod a alkohol. Důvody, které nás v noci tahají z postele

Horko, záchod a alkohol. Důvody, které nás v noci tahají z postele

Spánek člověk potřebuje ke svému zdraví. Jeho chronickı nedostatek může vést ke zdravotním potížím. „Zvyšuje se riziko srdečních chorob, snižuje se obranyschopnost organismu, objevují se bolesti hlavy, špatná nálada, úzkost, deprese nebo únava. Může také vzniknout závislost na lécích či stimulujících prostředcích,“ říká MUDr. Jiří Ondra z Lékařského domu na Praze 7.

Člověk se může „prospat“ například k cukrovce, obezitě, migrénám nebo bolestem zad. Dokonce se v některıch případech objevuje i větší riziko mozkové mrtvice, vznik deprese či onemocnění srdce.

Spánek bez jediného probuzení

Podle odborníků nikdo nespí celou noc. Za normální se považuje, když se v noci až čtyřikrát či pětkrát probudíme. Děje se tak už od doby, kdy lidstvo žilo v jeskyních a člověk se v noci často probouzel, aby zkontroloval své okolí a ujistil se, že mu nehrozí nebezpečí. Poté zase usnul.

Právě klidné a rychlé usnutí je však klíčové. Po probuzení uprostřed noci bychom měli bıt schopni vrátit se bez problémů do spánku. Pokud se nám nedaří usnout, možná za to může některı ze zlodějů spánku, kterı brání nočnímu odpočinku.