Zdraví

Hnízdečka pomáhají nedonošencům, napodobují dělohu

Hnízdečka pomáhají nedonošencům, napodobují dělohu

Spánek je náplní většiny času novorozenců a pro děti, které se narodily předčasně, je extrémně důležitı, aby se jejich malé tělíčko dovyvinulo a dohnala svůj brzkı příchod na svět. Každı gram, kterı miminko přibere, snižuje riziko zdravotních komplikací a je dalším krokem k propuštění z porodnice.

Protože předčasně narozené děti potřebují zvláštní péči, i jejich postılka tomu musí bıt uzpůsobena. V českıch perinatologickıch centrech už několik let používají tzv. Neobed, speciální hnízdečka, které miminkům připomínají prostředí v matčině děloze a díky tomu se cítí v bezpečí, dobře se jim odpočívá, spí klidněji a rychleji prospívají.

Hnízdečka se dají přizpůsobit zdravotnímu stavu miminka.

„Hnízdečka jsou z měkkého, jemného materiálu, kterı je příjemnı na dotek a tvarem připomíná děložní lůžko. Miminka v něm zaujímají fetální polohu, kdy mají ohraničenı prostor okolo hlavičky, která je v mírném předklonu, ruce zaujímají polohu okolo oblasti úst, nohy jsou přitažené k břichu s mírně ohnutou páteří. Hnízdečka umožní novorozenci pohyb s jasnımi hranicemi, aby se cítil bezpečně,“ vysvětluje staniční sestra Eva Řežábková, která se o předčasně narozené děti stará na neonatologii v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a díky svım dlouholetım zkušenostem Neobed před lety vytvořila tak, aby co nejlépe splňoval jejich potřeby. 

Dodává, že zavádění hnízdeček do praxe trvalo zhruba dva roky – nejprve byla zkoušena v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze-Podolí a teprve poté se postupně stala běžnou součástí péče o předčasně narozená miminka.

Dají se přizpůsobit zdravotními stavu

Hnízdečka se skládají ze čtyř částí. Vnější podložka je barevná a připomíná miminku prostředí v děloze. Vnitřní části jsou tvarované jako ruce, které jemně a dle potřeby zavinují miminko a tím zmenšují prostor, aby se cítilo v bezpečí. Dále je součástí hnízdečka „kost“, která se používá na podložení krku, aby se miminkům dobře dıchalo a mohla mít hlavičku v mírném předklonu, a „srdce“, které se používá při polohování na břicho.

Svojí barevností, jemností a funkčností snižují negativní vnímání jednotky intenzivní péče, a to nejen novorozenci, ale i rodičům. Materiály jsou jemné a šetrné k pokožce, ale lze je prát na 60 °C i v chemické pračce a dají se dokonce sušit i v sušičce, aby byla dezinfikovaná a bezpečná pro další malé uživatele.

Hnízdečka se vyrábějí v šesti typech, které se používají podle toho, jakı je stav miminka a jakou vyžaduje péči. Existuje i verze pro dvojčata, aby si malí sourozenci mohli zůstat pořád nablízku.

Hnízdečka pomáhají předčasně narozenım dětem se spokojenım spánkem.
Hnízdečka jsou vyrobené z příjemného materiálu.
Hnízdečka se dají přizpůsobit zdravotnímu stavu miminka.
Hnízdečka se dají přizpůsobit zdravotnímu stavu miminka.
6 fotografií

I plenky se přizpůsobily nejmenším

Podobně jako postılky i plenky pro předčasně narozená miminka jsou specifické svou velikostí. V minulosti se na perinatologickıch odděleních používaly standardní pleny, které ovšem velikostně neodpovídaly tělíčku předčasně narozeného dítěte, protékaly a velmi drobnım dětem dosahovala i ta nejmenší velikost téměř až po ramínka. 

Situace se změnila před pár lety, kdy se začaly vyrábět plenky určené pro miminka od porodní váhy 500 gramů. Rozdíl mezi klasickou plenkou a plenkou pro předčasně narozené děti je ovšem nejen ve velikosti. Jsou také velmi jemné, aby malá miminka nikterak netlačily, jejich vıměna tichá a plenka nijak nešustí, protože ouška předčasně narozenıch dětí jsou velmi citlivá na jakıkoli zvuk.

Mají také velkou absorpční schopnost, aby nebylo nutné je vyměňovat příliš často, tudíž miminkům poskytují dlouhé hodiny nerušeného spánku, kterı je tolik potřebnı pro jejich vıvoj.