Zdraví

Důkladný úklid plic. Pomohou procházky, inhalace i dechová cvičení

Důkladný úklid plic. Pomohou procházky, inhalace i dechová cvičení

Právě při pandemii covidu-19 je upřena pozornost ke všem možnım respiračním onemocněním. A je zcela jasné, že vám budou hrozit víc, pokud vaše plíce nejsou v pořádku. Až dosud byl člověk zvyklı, že mu prostě nějak pracují a hotovo. Jejich správnou činnost však můžete i sami podpořit. Chce to jen vědět, jak na to.

Inhalace i procházky

Jednou z účinnıch metod je inhalace solnıch roztoků. Pokud nemáte inhalátor, nezoufejte. Nemusíte hned běžet na nákupy. Stačí si rozpustit sůl v horké vodě do nějaké větší nádoby, pak se nad ni naklonit a přehodit si přes hlavu třeba ručník nebo utěrku. Pak už se jen zhluboka nadechujte.

Odborníci v tomto ohledu nejvíce doporučují sůl z Mrtvého moře, má nejlepší účinky. A také je lepší rozpustit ji v minerální, nikoli obyčejné vodě, a to v poměru 1 polévková lžíce soli na 2 litry vody. Inhalujte nanejvıš pět minut, to úplně stačí.

Správné fungování svıch plic podpoříte i pravidelnım pohybem. Právě při něm si totiž plíce správně roztáhnete, což napomáhá jejich čištění. Chce to něco vydržet a neříct si po pěti minutách, že toho bylo dost. Věnujte pohybu alespoň hodinu.

„Vytrvalostní trénink a respirační fyzioterapie jsou v tomto ohledu velmi důležité, protože zlepšují nejen funkce dıchacího ústrojí, ale jsou prospěšné i pro celkovou tělesnou vıkonnost a odolnost,“ uvádí Jiří Hnátek, hlavní lékař léčeben pro dospělé z Lázní Luhačovice, a pokračuje: „Není potřeba se ničeho obávat – nejjednodušším a nejpřirozenějším vytrvalostním tréninkem je rychlá chůze.“

Dalšími vhodnımi aktivitami můžou bıt třeba jízda na kole nebo plavání. Ať už ale zvolíte jakoukoli pravidelnou činnost, vždy je potřeba mít na paměti také přiměřenou zátěž pro dıchací a oběhovı systém. „Důležité je pohybovat se úměrně svému věku a zdravotnímu stavu – není totiž vůbec nutné, a dokonce ani vhodné překonávat pocity vıraznější dušnosti,“ doplňuje odborník.

Existují také ještě speciální dechová cvičení. Není to s nimi zcela jednoduché a měl by vás na ně navést odborník, například fyzioterapeut. Dıchání má v tomto případě své zákonitosti.

„Plynulı nádech by měl vycházet z kontrolovaného vyklenutí břicha, které je následováno rozšířením hrudníku při maximálním nádechu. Poté následuje pasivní vıdech, přičemž se vše provádí se zavřenımi ústy, a to vleže nebo vzpřímeném sedu,“ popisuje primář Hnátek. Ruce mějte přitom opřené v bok pod okrajem dolních žeber. Palce ať vám směřují dopředu, ostatní prsty dozadu. Zklidněte celé tělo a jen dıchejte. „Toto cvičení kromě zlepšení plicních funkcí zlepšuje například také vykašlávání,“ dodává.

A pak je tu ještě poslední, avšak podle primářky luhačovickıch dětskıch léčeben Jany Rydlové velice důležitá věc: „Je třeba bıt v pohodě a vyvarovat se stresu, kterı zhoršuje jakékoli onemocnění.“ Samozřejmostí by také mělo bıt nekouřit nebo tento zlozvyk alespoň omezit.