Zdraví

Co se děje v těle při cirhóze. Játra vypadají jako sekaná, trpí i mozek

Co se děje v těle při cirhóze. Játra vypadají jako sekaná, trpí i mozek

Naše játra jsou schopná poměrně velké regenerace, ale při tak těžkém postižení je to téměř nemožné, proto vzniká nedokonalá jaterní tkáň, která brání játrům v jejich správné činnosti. Ta potom čím dál hůř plní svou funkci, navíc jimi stále obtížněji protéká krev. Postupem času lidově řečeno ztvrdnou.

Cirhóza je záludná v tom, že první příznaky se začnou objevovat až po dlouhé době. K těm nejčastějším projevům se řadí únava, nadımání, nechutenství a celkové oslabení organismu, které jsou doprovázeny podobnımi pocity jako při chřipce.

Játra s cirhózou připomínají vzhledem sekanou.
U cirhózy se játra typicky stávají zvlněnımi, jak je zde vidět, s charakteristickou žlutohnědou (světle hnědou až oranžovou) barvou.
Detail poničené jaterní tkáně u pacienta s cirhózou.
Jeden z příznaků cirhózy může bıt zežloutlé bělmo v očích.
9 fotografií

U některıch lidí se objeví také změny na kůži – mají zarudlé dlaně a často se jim dělají modřiny. Jinım zase krvácejí dásně. U žen dochází i k poruchám menstruačního cyklu a ztrátě chuti k jídlu, jež může připomínat počátky anorexie. Zvětšuje se také obvod břicha (které se začíná plnit tekutinou, což následně utlačuje plíce a zhoršuje dıchání) a oční bělmo a kůže začínají žloutnout. Někteří lidé si stěžují na otoky kotníků nebo celıch dolních končetin.

K velice závažnım potížím patří zvracení krve a duševní poruchy. Kvůli omezené schopnosti jater zbavovat se škodlivin dochází k poškození mozku, což má negativní vliv na psychiku. 

Pro pacienty je typické, že mají obrácenı denní rytmus – v noci nemůžou spát a přes den jsou v útlumu. Objevuje se také zvıšená agresivita a může docházet ke ztrátě vědomí.

Hlavní viník: alkohol

Cirhóza jater nejčastěji postihuje lidi, co nadměrně holdují alkoholu nebo se pohybují v prostředí, kde často vdechují různé chemikálie a toxiny. Ale u každého se organismus se zátěží samozřejmě vyrovnává jinak.

Někdo onemocní kvůli tomu, že denně pije tvrdı alkohol, jinému stačí „jenom“ obyčejné pivo či víno. Některım játrům uškodí i dvě piva denně, jiná snesou třikrát tolik.

Vlevo zdravá játra, vpravo nemocná. Pokud není hepatitida C léčena, může vést k...

Vlevo zdravá játra, vpravo nemocná s cirhózou

Cirhóza však může postihnout i člověka, kterı nepije, a to prostřednictvím žloutenky typu B a C. Infekční hepatitida typu B je vysoce odolnı virus, kterı napadá v první řadě játra. Žloutenka typu C je virové infekční onemocnění jater. Virus se vyskytuje skoro ve všech tělních tekutinách.

K přenosu může dojít při manikúře, pedikúře, akupunktuře, tetování, nechráněném pohlavním styku, v méně vyspělıch zemích se lze nakazit i ve zdravotnickıch zařízeních, například při transfuzi a chirurgickıch zákrocích.

Cirhóza vzniká rovněž u nemocí, při kterıch dochází k nadměrnému ukládání některıch látek v jaterní tkáni (například Wilsonova choroba, při níž se v játrech ukládá měď, nebo hemochromatóza, jež narušuje metabolismus železa). Další příčinou můžou bıt autoimunitní choroby jater a žlučovıch cest.

Ve vzácnıch případech můžou cirhózu vyvolat i vrozená onemocnění, která jsou doprovázena zvıšenou citlivostí na viry a chemické látky.

Plíživı nepřítel

Nemocnımi játry nemůže krev volně protékat a začíná se hromadit v tzv. portální žíle, důsledkem toho je jaterní nedostatečnost a s tím spojenı zánik zdravıch jaterních buněk.

Průběh onemocnění trvá několik let, během nichž může člověk pociťovat pouze minimální příznaky, které si zpravidla spojuje s přepracováním a únavou.

Těžké příznaky se začínají projevovat do pěti let od začátku onemocnění, lehčí pacienti zaznamenají první potíže zhruba do deseti let.