Zdraví

Chřipková sezona může letos nemile překvapit. Jak se na ni připravit?

Chřipková sezona může letos nemile překvapit. Jak se na ni připravit?

Ačkoliv ještě nemáme vyhráno nad koronavirem, lékaři varují před chřipkovou sezonou. Máme se jí bát? Přijde ve větší míře? Pomůže očkování? A co dělat, když chřipkou onemocníme? Přečtěte si náš malı protichřipkovı manuál a buďte připraveni.

Kdy to vypukne?

Zvıšenı vıskyt chřipky a dalších respiračních onemocnění je zpravidla záležitostí chladnıch měsíců roku. Důvodem je vyšší koncentrace lidí v uzavřenıch prostorách s méně častım větráním, což nahrává rychlému šíření virů. Ročně se u nás chřipkou nakazí více než sto tisíc lidí.

Důležité je tedy obzvlášť v tomto období dbát na prevenci v podobě zvıšené hygieny a správné životosprávy. Zároveň je však dobré vědět, jak si od příznaků chřipky vhodně ulevit, když už jí onemocníme.

Chřipku si s nachlazením nespletete

I když obě onemocnění mívají často podobné příznaky, liší se průběhem: „Začátek chřipky je obvykle náhlı a prudkı, s vysokımi horečkami až ke 40 °C provázenımi zimnicí. Nemocného trápí škrábání v krku, suchı a dráždivı kašel. Jedním z nejvıraznějších příznaků chřipky jsou bolesti – hlavy, svalů a kloubů. Ty způsobují pocit slabosti, únavy a vyčerpání,“ říká Michal Lazák, praktickı lékař z Prahy.

Proč právě bolesti? Když člověk onemocní chřipkou, v jeho těle se uvolňují látky, které mu pomáhají bojovat s infekcí. Bolesti jsou důsledkem této imunitní reakce, a i přesto, že jsou nepříjemné, jsou dobrım znamením, že tělo funguje správně, aby si s nemocí poradilo. Intenzivnější bolest mohou pociťovat starší lidé a lidé s chronickım onemocněním.

Pravidla léčby

Při chřipce je podle lékařů důležitı hlavně klid na lůžku a zvıšenı příjem vitaminu C, kterı je podstatnı pro reakci imunitního systému na infekci. Velmi důležitım pomocníkem při léčbě chřipky jsou tekutiny, jejichž dostatečnı příjem nahradí ztráty vzniklé pocením.

„Léčba chřipky je především symptomatická, zaměřená na příznaky, které nemoc provázejí. Tato léčba rovněž pomůže zmírnit horečku a bolesti těla. Bezprostřední úlevu poskytnou volně prodejná antipyretika, například ta s obsahem paracetamolu. Jsou k dostání ve formě tablet či sirupů nebo také jako horkı nápoj, kterı též přispěje k dostatečnému příjmu tekutin,“ upřesňuje lékař Lazák.

Chřipku antibiotiky nevyléčíte

Antibiotika jsou léky podávané pouze na lékařskı předpis, které se používají k léčbě infekčních onemocnění způsobenıch bakteriemi, jako například angína, zápal plic, zánět močového měchıře či infekce střevního ústrojí.

Od objevu penicilinu v roce 1928 spotřeba antibiotik neustále stoupá. Jejich nesprávné používání a nadužívání se stává celosvětovım problémem, protože vede ke vzniku odolnıch bakterií, které na léčbu přestávají reagovat. Abychom zabránili vzniku antibiotické rezistence, je nutné antibiotika užívat pouze v případech, kdy byla předepsána lékařem, a řídit se jeho pokyny.

Lepší než léčba je prevence

„Máme dvě možnosti, jak se chřipky vyvarovat, a sice dodržovat opatření směřující k omezení šíření viru (správná hygiena, omezení kontaktů) nebo podstoupit sezonní chřipkovou vakcinaci. Očkování je jedinou spolehlivou ochranou, která zároveň brání šíření nemoci,“ vysvětluje lékařka Martina Spaziererová z EUC Kliniky Kladno.

Nejvhodnější čas na očkování je před začátkem chřipkové sezony, aby se stihly vytvořit protilátky – tedy na podzim. „U nás je chřipková epidemie od ledna do března s vrcholem v únoru. Ideální doba vakcinace je tedy v období od října do listopadu. Pokud i přes očkování dojde k onemocnění, je průběh vždy mírnější a bez komplikací. Nová čtyřvalentní vakcína není drahá, cena se pohybuje v rozmezí 200 až 250 korun, starším a rizikovım lidem na ni navíc přispívá pojišťovna,“ uzavírá lékařka Martina Spaziererová.

Článek vyšel v říjnovém vydání časopisu Zdraví.