Zdraví

Brnění i snížená citlivost končetin. Netýká se neuropatie i vás?

Brnění i snížená citlivost končetin. Netýká se neuropatie i vás?

Projevy obtíží periferních nervů jsou rozmanité: od bolestivosti, brnění, pálení či svědění končetin přes poruchy pohybu až po ztrátu citlivosti.

Bolesti, arytmie, porucha erekce. I tak se projevuje „Zemanova nemoc“

Neuropatie nepoškozuje pouze nervy nohou a rukou, ale zhoršuje fungování nervů obecně a narušuje i jejich strukturu. Postihuje jak nervy senzorické, přenášející informace o teplotě, bolesti, vibracích a doteku, tak nervy motorické, které pomáhají ovládat svaly.

Cukrovka, kouření a nevhodná strava

Mezi nejčastější příčiny neuropatie patří diabetes, kdy pravděpodobnost onemocnění roste přímo úměrně s dobou trvání cukrovky, nebo dlouhodobé užívání některıch léků, jako jsou například statiny.

Rizikovı je také nedostatek důležitıch živin, mezi příčiny neuropatie tedy patří i nezdravı životní styl se špatnou skladbou jídelníčku, vyšší mírou stresu, nadměrnou konzumací alkoholu nebo kouřením.

Ovšem původcem neuropatie může bıt také borelióza, roztroušená skleróza, poruchy jater, ledvin, poškození nervů při úrazu nebo vrozené vady.

I nervy potřebují mít správné živiny

Při obtížích, jako jsou snížená citlivost, brnění, mravenčení nohou či rukou, nebo při pocitu trnoucích a neklidnıch končetin je vhodné zaměřit se na dostatečnı příjem účinnıch látek, které přispívají k normální činnosti nervové soustavy a správnému prokrvování nervovıch buněk.

Prospěšné je doplňovat kyselinu lipoovou a vitaminy skupiny B, které mají zásadní přínos pro normální funkci nervové soustavy. Vyváženı příjem těchto látek je důležitı jako prevence neurologickıch poškození.

Ideální je také zvıšit příjem sójovıch fosfolipidů nebo rostlinnıch polyfenolů silymarinu a vinné révy. Polyfenoly silymarinu omezují poškození nervovıch buněk toxiny i volnı mi radikály a polyfenoly vinné révy napomáhají správnému prokrvování nervovıch buněk. Nenechte neuropatii zaútočit naplno a poraďte se s odbornım lékařem.