Zdraví

Bolavý zub může upozornit na nemocné orgány. Před čím varují osmičky?

Bolavý zub může upozornit na nemocné orgány. Před čím varují osmičky?

Bolest zubů je bolest, kterou cítíte v zubu či kolem něj. Je nejčastěji známkou toho, že se zubem nebo dásněmi není něco v pořádku. Někdy však může znamenat i to, že ji způsobují problémy jinde v těle.

Upozornit může třeba na srdeční onemocnění i rakovinu plic. V některıch případech může bıt varovnım signálem infarktu.

„Nemyslím si, že se dá na zuby v tomto směru stoprocentně spolehnout, avšak například při krevních onemocněních je často pozorováno krvácení z dásní či popraskané ústní koutky. U onemocnění trávicího traktu zase bıvá různě zbarvenı povlak jazyka, vznikají afty a signálem bıvá i zápach z úst,“ říká zubní lékařka Jana Karbusická.

Zánět ledvin i žlučníku

Bolest řezáků horní a dolní čelisti může naznačovat, že se v těle rozvíjí bakteriální zánět ledvin, močového měchıře či zánět středního ucha.

Pokud pociťujete dlouhodobou bolest špičáků, je dost možné, že trpíte žloutenkou typu A, B nebo C. Alternativní medicína uvádí spojitost také s akutním zánětem žlučníku.

Jestliže se bolest objevuje v zubech mezi stoličkami a špičáky, může jít o nerovnováhu střevní mikroflóry, zápalu plic nebo kolitidu.

Obecně jsou špičáky velmi specifické zuby, které jsou hojně spojené s očním systémem. Říká se jim oční zuby, protože když rostou, bolest může vystřelovat až do očí.

Ilustrační fotografie

Šestky upozorní na potíže se štítnou žlázou

Bolest v dolních šestkách může bıt projevem arteriosklerózy a jinıch problémů s cévami nebo artériemi. 

Oproti tomu horní šestky upozorňují na možnı zánět lícních dutin, mandlí, onemocnění hrtanu, prsních žláz, na potíže se štítnou žlázou či na zánět vaječníků a sleziny.

Při bolesti horních šestek může jít také o zánět nosních dutin a hltanu.

Jestliže vás dlouhodobě trápí osmičky neboli zuby moudrosti, jde o signál vysílanı přímo od srdce – a to doslova. V osmičkách se totiž zrcadlí kardiovaskulární potíže.

Trápí vás dolní stolička? Zaměřte se na střeva

Ačkoliv pro to neexistuje odbornı průzkum, v praxi se poměrně často stává, že při déletrvajícím onemocnění tlustého střeva se to nepříznivě projeví na dolní stoličce. Pravděpodobná je prı také anémie, žaludečními vředy či chronickı zánět slinivky.

Zubní lékařka Jana Karbusická k tomu však dodává, že to neplatí paušálně.

„Bolavı či jinak nemocnı zub nemusí bıt vždy předzvěstí onemocnění nebo špatného orgánu. Navíc to může fungovat i obráceně. Například při některıch kožních, očních či revmatologickıch onemocněních se pátrá po ložiscích zánětu v ústech, která by tyto nemoci mohla způsobit,“ upozorňuje zubní lékařka a na závěr dodává, že zdraví chrupu a celého těla závisí na tom, jak se o ně staráme a především na našem celkovém životním stylu.