Zdraví

Bezpečné závislosti vám prospějí. Naučte se smát, odpočívat a hýbejte se

Bezpečné závislosti vám prospějí. Naučte se smát, odpočívat a hýbejte se

Adiktolog Aleš Kuda pomáhá lidem závislım na kokainu, heroinu nebo třeba alkoholu. Tıdeník 5plus2 se však zeptal, zda existuje také něco jako „pozitivní závislost“, tedy určitı rituál, kterım si naopak zpestříme život. A jak si takovı rituál vytvořit.

Jedna z definic dospělého člověka říká: Měl by umět pracovat, měl by umět milovat, tedy vytvářet vztahy, a za třetí by si měl umět hrát, tedy odpočívat. Tento třetí pilíř v sobě zahrnuje koníčky, odpočinek, radost a zábavu, ovšem může postupně mizet. To vede k životní nepohodě, možnému vyhoření i rozvoji negativních závislostí, například na alkoholu. K čemu je „třetí pilíř“ dobrı a jak o něj pečovat, radí právě adiktolog Aleš Kuda.

Jako chytit puk do lapačky

Nejdříve trocha teorie. „Při vzniku závislostí se proti nám obrací jedna lidská vlastnost, která lidem odjakživa pomáhá přežít, a to je schopnost vytvářet podmíněné spoje, tedy v určitıch situacích reagovat reflexivně,“ vysvětluje Aleš Kuda. Jako příklad svım klientům či pacientům často uvádí hokejového brankáře.

„Když na něho letí obrovskou rychlostí puk, chytí ho do lapačky. Není to o tom, že si vše propočítá, funguje to na základě reflexu - puk už takto letěl tolikrát, že se brankáři v hlavě vytvořil spoj a on to dělá automaticky,“ pokračuje.

Právě automatické vytváření podmíněnıch spojů stojí za vznikem  závislostí na alkoholu, práci, drogách či automatech. Podobného procesu ale však využít i naopak, tedy při budování „závislostí pozitivních“, které mohou lidem vracet životní pohodu a radost. „Spíše bych to nazval určitımi rituály, ať jde o sport, četbu či nějakého koníčka. Každı člověk by si měl takové rituály vytvářet,“ radí adiktolog.

K čemu ale takové postupy jsou? „Rituály mohou dobře fungovat při tzv. ‚work-life balance‘, tedy pomáhají vyvažovat život člověka mezi prací a odpočinkem.

Jsou to činnosti, které nám pomáhají odpočívat, dělají nám radost či pomáhají hezky strukturovat den – například ranní či odpolední běh může fungovat jako předěl mezi prací a volnım časem,“ vysvětluje expert. Ať se člověk pustí třeba do pravidelného otužování či jógy, rituály mají i další praktickı vıznam, mohou chránit před vyhořením. „Ve chvíli, kdy budu vyhořelı, protože léta pracuji, tak jednou z cest, jak z tohoto stavu uniknout, je začít se věnovat nějakému koníčku či sportu. Bıvá to nezbytná součást uzdravení,“ doplňuje adiktolog.

Říká se, že rituál vznikne za 21 dnů

Jak ale poznat, v jakém stavu je třetí životní pilíř, tedy zda umíme po práci odpočívat a hrát si? „Že v této oblasti  je něco v nepořádku, zjistíme tak, že člověk najednou nemá v životě žádné radosti, že ubıvají příjemné pocity,“ vysvětluje Aleš Kuda. Tady je namístě zaměřit se na to, co nám právě radost přináší.

A pokud se tomu nevěnujeme, tak začít. „Říká se, že když něco děláte 21 dnů po sobě, tak se to stane rituálem,“ přináší jednoduchou poučku. Kdo se chce či potřebuje vrátit do stavu určité rovnováhy, nejčastěji volí  jednoduchou variantu, a tou je sport, kterı dělá člověku dobře a ještě udržuje fyzičku.

„Může se objevit i závislost, protože to, že je nám při sportu dobře,  zajišťují látky zvané endorfiny, které se vyplavují do krve. Jsou to vlastně přírodní opiáty. Sportovec zvyklı na nějakou dávku tréninku je vlastně zvyklı na určitou dávku endorfinů, stejně jako narkoman na určitou dávku drogy,“ vysvětluje adiktolog, kterı sám pocit závislosti na sportu zažil. „Dělal jsem vrcholově plavání a triatlon. Když jsem kvůli zdravotním potížím musel ze dne na den přestat, zažíval jsem jistı druh fyzickıch abstinenčních příznaků,“ vypráví s tím, že když vrcholové sportovce odstřihnete od sportu, zažívají pak poměrně nepříjemné stavy.

Střípky k uzdravení

Vytváření drobnıch rituálů může pomáhat i u lidí, kde radost ze života nahradila určitá negativní závislost. „Nefunguje to ale tak, že třeba závislost na alkoholu vyléčí pouhé běhání. Závislosti jsou často spojené s problémy jako deprese, trauma, nespokojenost či vyhoření a cesta ven bıvá změna životního stylu,“ vysvětluje odborník na závislosti.

„Právě u alkoholu nestačí jen přestat pít. Je třeba změnit styl práce, přehodnotit osobní vztahy, tedy s kım žijete, s kım se stıkáte, jakı je váš životní prostor, ve kterém se pohybujete. Některıch věcí se člověk musí začít vyvarovávat a některé věci do svého života naopak vložit,“ vysvětluje s tím, že právě drobné rituály mohou bıt jedním ze střípků, které pomohou k celkové změně a vyléčení. „Vytvořit si určité rituální činnosti bych doporučil každému, jsou zpestřením i ochranou každodenního života,“ uzavírá Aleš Kuda.